Прејди на содржината

Тицијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тицијан Вечели)
Тицијан
Роден(а)Тицијано Вечели
1488/1490
Пјеве ди Кадоре
Починал(а)27 август 1576(1576-08-27) (aged 85–88)
Венеција
НационалностИталијанец
ОбразованиеЏовани Белини
Познат(а) поСликар
Значајни делаAssumption of the Virgin
Pesaro Madonna
Venus of Urbino
ПравецВисока ренесанса
Гробот на Тицијан во Венеција.

Тицијан или Тицијано Вечели ( 1487/1490 - 27 август 1576), прочуен италијански сликар, основач на Венецијанската сликарска школа, автор на голем број слики кои претежно ги прикажуваат животот и обичаите на Венецијанската Република. Роден е во Пјеве ди Кадоре (Венето).

Починал од епидемијата на чума што ја зафатило Венеција 1576 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тицијан бил најважната и највлијателна фигура во областа на ликовната уметност на преминот од ренесансата во барокот. Кога имал десет години неговите родители го испратиле во Венеција, каде се школувал во работилницата на Себастиан Цукато и Џовани Белини.

Во 1532 година во Болоња го насликал Карло V, по кое бил прогласен за гроф и витез на златните мамузи. Исто така работел и во дворот на Филип II. Својот прв голем успех го оствариl со делото Успение на Богородица насликана во црквата Фари во Венеција. Од најзначајните дела се издвојуваат и Небесна и земна љубов, Портрет на папата Павле III, Портрет на Карло V, Венера Урбино, Мадона Песаро.