Џорџ Сорос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Сорос
Сорос на меѓународната конференција за безбедносни прашања во Минхен во 2011
Роден(а)Шварц Ѓерги[1][2]
август 12 1930 (1930-08-12) (89 г.)
Будимпешта, Кралство Унгарија
ДржавјанствоУнгарско, американско[3]
Алма матерЛондонска школа за економија и политички науки
ЗанимањеИзвршен директор на Сорос Фонд Менаџмент
Претседател на Фондации Отворено Општество
Основач и советник на Квантум Хеџ Фонд
РаботодавачСорос Фонд Менаџмент
Фондации Отворено Општество
Богатство24.9 милијарди долари (за ноември 2016)[4]
ПартијаДемократска партија
СопружникАнализ Вичак
 (в. 1960; раз. 1983)

Сузан Вебер Сорос
 (в. 1983; раз. 2005)

Тамико Болтон
 (в. 2013)
Деца5, вклучувајќи ги Џонатан и Александар
РодниниПол Сорос (брат)
Страница
georgesoros.com

Џорџ Сорос (унгарски: Soros György, англиски: George Soros; роден на 12 август 1930) — унгарско-американски тајкун,[5][6] инвеститор, филантроп, политички активист и автор.[б 1] Тој е претседател на Сорос Фонд Менаџмент. Познат е како „Човекот кој ја урна Банката на Англија“ поради неговата кратка продажба на 10 милијарди долари вредни британски фунти, притоа остварувајќи профит од 1 милијарда долари за време на британската валутна криза во 1992 таканаречена „Црна среда“.[9][10] Сорос е еден од 30. најбогати луѓе во светот.[11]

Сорос е познат поддржувач на американските прогресивни и американските либерални политички цели.[12] Помеѓу 1979 и 2001 Сорос донирал повеќе од 11 милијарди долари за различни филантропски цели.[13][14] Тој играл значајна улога во мирната транзиција од комунизам во капитализам во источна Европа помеѓу доцните 1980. и 1990. години[9] и има дадено голема финансиска поддршка во полето на образованието на Централно-европскиот универзитет во Будимпешта.[15] Сорос исто така е претседател на фондациите Отворено Општество.

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. Сорос станал натурализиран американец на 18 декември 1961 година.[7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Chapman, Roger; Ciment, James (на en). Culture Wars: An Encyclopedia of Issues, Viewpoints and Voices. Routledge. стр. 617. ISBN 9781317473510. https://books.google.com/books?id=XO9nBwAAQBAJ&pg=PA617. посет. 7 ноември 2016 г. 
 2. Kaufman, Michael T. (на en). Soros: The Life and Times of a Messianic Billionaire. Knopf. стр. 18. ISBN 9780375405853. https://books.google.com/books?id=W1Jn4zYBom8C&pg=PA18. посет. 7 ноември 2016 г. 
 3. Forbes 400 Richest Americans: George Soros“, „Forbes“, септември 2013 (посет. 19 ноември 2013 г).
 4. „George Soros“. Forbes. конс. 14 мај 2015. 
 5. Latin America Efforts Honored“, „South Florida Sun-Sentinel“, 4 јуни 1998 (посет. 18 октомври 2011 г).
 6. Rolnik, Guy. „Business magnate George Soros: I'm afraid to come to Israel“, „Haaretz“, 4 февруари 2002 (посет. 18 октомври 2011 г).
 7. George Soros’ "foreign" money“, „Salon“, 20 октомври 2010 (посет. 15 декември 2015 г).
 8. The Man Who Moves Markets“, „Bloomberg Businessweek“, 22 август 1993 (посет. 15 декември 2015 г).
 9. 9,0 9,1 Murphy, Brendan (јули 1993 г). Finance: The Unifying Theme. „The Atlantic“ (Washington, D.C.). ISSN 1072-7825. http://www.theatlantic.com/magazine/archive/1993/07/finance-the-unifying-theme/5148/. 
 10. George Soros FAQ. GeorgeSoros.com
 11. „Bloomberg Billionaires“. Today's ranking of the world's richest people. Bloomberg.com. конс. February 6, 2015.  Note that this site is updated daily.
 12. Shawcross, William (September 1, 1997). "Turning Dollars into Change". Time.
 13. „Philanthropy vs. Tyranny: Inside the Open Society Foundations' Biggest Battle Yet - Inside Philanthropy - Inside Philanthropy“. 
 14. Martin Gershowitz. „George Soros Gets Hitched for Third Time“, Jewish Voice, 4 октомври 2013.
 15. "Hungary: Soros Donates $250 Million to University in Budapest". IPR Strategic Business Information Database. Info Prod Research. October 16, 2001.