Џорџ Сорос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Сорос
Сорос на меѓународната конференција за безбедносни прашања во Минхен во 2011
Роден(а) Шварц Ѓерги[1][2]
август 12 1930 (1930-08-12) (воз. 87 г.)
Будимпешта, Кралство Унгарија
Државјанство Унгарско, американско[3]
Алма матер Лондонска школа за економија и политички науки
Занимање Извршен директор на Сорос Фонд Менаџмент
Претседател на Фондации Отворено Општество
Основач и советник на Квантум Хеџ Фонд
Работодавач Сорос Фонд Менаџмент
Фондации Отворено Општество
Богатство 24.9 милијарди долари (за ноември 2016)[4]
Партија Демократска партија
Сопружник Анализ Вичак
 (в. 1960; раз. 1983)

Сузан Вебер Сорос
 (в. 1983; раз. 2005)

Тамико Болтон
 (в. 2013)
Деца 5, вклучувајќи ги Џонатан и Александар
Роднини Пол Сорос (брат)
Страница
georgesoros.com

Џорџ Сорос (унгарски: Soros György, англиски: George Soros; роден на 12 август 1930) — унгарско-американски тајкун,[5][6] инвеститор, филантроп, политички активист и автор.[б 1] Тој е претседател на Сорос Фонд Менаџмент. Познат е како „Човекот кој ја урна Банката на Англија“ поради неговата кратка продажба на 10 милијарди долари вредни британски фунти, притоа остварувајќи профит од 1 милијарда долари за време на британската валутна криза во 1992 таканаречена „Црна среда“.[9][10] Сорос е еден од 30. најбогати луѓе во светот.[11]

Сорос е познат поддржувач на американските прогресивни и американските либерални политички цели.[12] Помеѓу 1979 и 2001 Сорос донирал повеќе од 11 милијарди долари за различни филантропски цели.[13][14] Тој играл значајна улога во мирната транзиција од комунизам во капитализам во источна Европа помеѓу доцните 1980. и 1990. години[9] и има дадено голема финансиска поддршка во полето на образованието на Централно-европскиот универзитет во Будимпешта.[15] Сорос исто така е претседател на фондациите Отворено Општество.

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. Сорос станал натурализиран американец на 18 декември 1961 година.[7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Chapman, Roger; Ciment, James (на en). Culture Wars: An Encyclopedia of Issues, Viewpoints and Voices. Routledge. стр. 617. ISBN 9781317473510. https://books.google.com/books?id=XO9nBwAAQBAJ&pg=PA617. посет. 7 ноември 2016 г. 
 2. Kaufman, Michael T. (на en). Soros: The Life and Times of a Messianic Billionaire. Knopf. стр. 18. ISBN 9780375405853. https://books.google.com/books?id=W1Jn4zYBom8C&pg=PA18. посет. 7 ноември 2016 г. 
 3. Forbes 400 Richest Americans: George Soros“, „Forbes“, септември 2013 (посет. 19 ноември 2013 г).
 4. „George Soros“. Forbes. http://www.forbes.com/profile/george-soros/. посет. 14 мај 2015 г. 
 5. Latin America Efforts Honored“, „South Florida Sun-Sentinel“, 4 јуни 1998 (посет. 18 октомври 2011 г).
 6. Rolnik, Guy. „Business magnate George Soros: I'm afraid to come to Israel“, „Haaretz“, 4 февруари 2002 (посет. 18 октомври 2011 г).
 7. George Soros’ "foreign" money“, „Salon“, 20 октомври 2010 (посет. 15 декември 2015 г).
 8. The Man Who Moves Markets“, „Bloomberg Businessweek“, 22 август 1993 (посет. 15 декември 2015 г).
 9. 9,0 9,1 Murphy, Brendan (јули 1993 г). Finance: The Unifying Theme. „The Atlantic“ (Washington, D.C.). ISSN 1072-7825. http://www.theatlantic.com/magazine/archive/1993/07/finance-the-unifying-theme/5148/. 
 10. George Soros FAQ. GeorgeSoros.com
 11. „Bloomberg Billionaires“. Bloomberg.com. http://www.bloomberg.com/billionaires. посет. 6 февруари 2015 г.  Note that this site is updated daily.
 12. Shawcross, William (September 1, 1997). "Turning Dollars into Change". Time.
 13. „Philanthropy vs. Tyranny: Inside the Open Society Foundations' Biggest Battle Yet - Inside Philanthropy - Inside Philanthropy“. http://www.insidephilanthropy.com/home/2015/9/14/philanthropy-vs-tyranny-inside-the-open-society-foundations.html. 
 14. Martin Gershowitz. „George Soros Gets Hitched for Third Time“, Jewish Voice, 4 октомври 2013.
 15. "Hungary: Soros Donates $250 Million to University in Budapest". IPR Strategic Business Information Database. Info Prod Research. October 16, 2001.