Александар Дубчек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Alexander Dubček

Александар Дубчек (27 ноември 1921 - Прага, 9 ноември 1992[1]), претседател на Социјалдемократската партија на Словачка, водач на Прашката пролет во 1968 година и симбол на демократските промени во Источна Европа.

Починал во прашката болница на Хомолце 1992 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Battiata, Mary (1992-11-08). „Czech Leader Alexander Dubcek Dies“. The Washington Post. Посетено на 2022-02-16.