Драган Илиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Драган Илиевски (25 август 1961 - 3 февруари 2015) — македонски раскажувач.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Илиевски е роден во Куманово на 25 август 1961 година. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Работи во библиотеката „Тане Георгиевски“ во Куманово. Член на ДПМ од 1998 година. Автор е на книгите раскази: Потковица и апокалипса (1992), Креда (1995), Двојна вратоврска (2000).


  1. 100.