Лејди Кетрин Греј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лејди Кетрин Греј
Грофица од Хартфорд
CGrey.jpg
Сопруг Хенри Херберт
Едвард Симор
Потомци
Едвард
Томас
Династија Греј
Татко Хенри Греј
Мајка Лејди Френсис Брендон
Роден/а 25 август 1540
Лестер, Англија
Починал/а 26 јануари 1568 (27 години)
Сафолк

Лејди Кетрин Греј (25 август 1540 - 26 јануари 1568) била грофица од Хартфорд, сестра на Лејди Џејн Греј и роднина на Елизабета I. Таа била внука на Марија, сестра на англискиот крал Хенри VIII и Чарлс Брендон.

Преку нејзиниот таен брак со Едвард Симор, таа го нанела гневот на кралицата Елизабета I, затварајќи ја во затвор до нејзината смрт.