Сашка Петковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сашка Петковска - Липша)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сашка Петковска - Липша

Сашка Петковска - Липша ( 1951, Битола - Светиниколско, 31 август 1983) била популарна македонска и југословенска пејачка.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Петковска имала добиено неколку награди на Скопскиот фестивал и на фестивалите во поранешна Југославија: "Белградска пролет", "Опатија", "Вашиот шлагер на сезоната". Нејзини најпознати песни се „Бакни ме“, „Чао, Адио“, „Грижа“. Таа била и член на познатата група „Македонија“. Загинала во сообраќајна несреќа на 31 август 1983 година, патувајќи на концерт во Свети Николе. Во нејзина чест одреден период, детскиот битолски фестивал за деца Си-До доделувал награда со нејзиното име, а додека во 2010 година по повод 27 години од нејзината трагична смрт организиран бил концерт под името „Незаборав[2].

Фестивали[уреди | уреди извор]

 • 1970. Ваш шлагер сезоне, Сарајево - Доцна е за двајца
 • 1970. Омладина, Суботица - Еден пораз не е крај
 • 1970. Опатија - Срећна сум што живеам
 • 1970. Скопје - Никогаш, никогаш
 • 1971. Златни орфеј - Остани
 • 1971. Београдско пролеће - Толико љубави
 • 1971. Сплит - Има у теби нешто
 • 1972. Скопје - Граде мој
 • 1977. Скопје - Есенска роза (со групата „Македонија“)
 • 1978. Ваш шлагер сезоне, Сарајево - Има једна дјевојка (со групата „Македонија“)
 • 1978. Скопје - Ѕма, Ѕма, Ѕм (со групата „Македонија“)
 • 1979. Београдско пролеће - Цео је свет, велики цвет (со групата „Македонија“)
 • 1979. Опатија - Око моје зелено (со групата „Македонија“)
 • 1980. Опатија - Зимска елегија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дел од дискографијата (од YouTube)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Павловски, Јован (2006) (на македонски). Ми-Анова енциклопедија: М-П. Книгоиздателство МИ-АН. ISBN 9989613915. 
 2. „Концерт посветен на Сашка Петковска во Битола“ (македонски). Журнал. 23 Август 2010. конс. 2010-08-24.