Андреј Кабанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреј Кабанов
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Првенства

Злато 1994 Мексико Сити
C-4 200 m
Злато 1999 Милан
C-4 200 m
Злато 1999 Милан
C-4 500 m
Злато 1999 Милан
C-4 1000 m
Сребро 1993 Копенхаген
C-4 500 m
Сребро 1993 Копенхаген
C-4 1000 m
Сребро 1998 Шегед
C-4 1000 m
Сребро 2002 Севиља
C-4 500 m
Бронза 1998 Шегед
C-2 200 m

Андреј Кабанов (роден 9 август 1971) — руски кануист-спринтер којшто се натпреваруваше од средината на 1990-те до раните 2000-ти. Тој освои девет медали на ИКФ Светското Кајак/Кану Спринт Првенство.

Кабанов исто така заврши на шестото место на Летните олимписки игри во 1996, Атланта во дисциплината Ц-2 500 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]