Тодор Живков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тодор Живков
Bundesarchiv Bild 183-B0115-0010-066, Berlin, VI. SED-Parteitag, Warnke, Shiwkow - Zhivkov.jpg
Генерален секретар на Централниот комитет на БКП
На должноста
4 март 1954 – 10 ноември 1989
Претходник Валко Червенков
Наследник Петар Младенов
Претседател на Државен совет
На должноста
7 јули 1971 – 17 ноември 1989
Претходник нема
Наследник Петар Младенов
Лични податоци
Роден(а) 7 септември 1911(1911-09-07)
Правец,  Бугарија
Починал(а) 5 август 1998(1998-08-05) (воз. 86 г.)
Софија,  Бугарија
Националност Бугарин
Партија Бугарска комунистичка партија
Сопружник Мара Малеева
Деца Људмила
Владимир
Вероисповед None (Атеизам)

Тодор Живков (7 септември 1911 - 5 август 1998) бил комунистички политичар од Бугарија.

Во продолжение на 35 години (во периодот од 1954 до 1989 година) бил партиски лидер на водечката владејачка партија БКП - прв секретар, подоцна генерален секретар на Централниот комитет на Бугарската комунистичка партија (1954 - 1989), владин шеф (претседател на Министерскиот совет, 1962 - 1971) и шеф на државата (претседател на Државниот совет, 8 јули 1971 - 17 ноември 1989) на Народна Република Бугарија. Често бил нарекуван Тошо, бај Тошо и Татон.

На 4 март 1954 година бил избран за прв секретар на Централниот комитет на БКП на местото на дотогашниот партиски лидер на функцијата генерален секретар Валко Червенков. Подоцна (1981) неговата должност прв секретар била преименувана во генерален секретар. Тој бил премиер на Бугарија во 70-то (1962-1966) и 71-то (1966-1971) собрание - втор по времетраење период на овој пост во бугарската историја по Станко Тодоров. Од усвојувањето на Уставот во 1971 година до крајот на 1989 година бил претседател на Државниот совет, односно шеф на државата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Премиери на Бугарија
 Кнежество Бугарија  Бурмов | Климент | Цанков | Каравелов | Ернрот | незафатен | Соболев | Цанков | Каравелов | Климент | Каравелов | Радославов | Стоилов | Стамболов | Стоилов | Греков | Иванчов | Петров | Каравелов | Данев | Петров | Петков | Станчов* | Гудев | Малинов Flag of Bulgaria.svg
 Царство Бугарија  Малинов | Гешов | Данев | Радославов | Малинов | Теодоров | Стамболијски | Цанков | Љапчев | Малинов | Мушанов | Георгиев | Златев | Тошев | Ќосеиванов | Филов | Божилов | Багрјанов | Муравиев | Георгиев Flag of Bulgaria.svg
 Народна република Бугарија  Георгиев | Г. Димитров | Коларов | Червенков | Југов | Живков | Тодоров | Филипов | Атанасов | Луканов Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg
 Република Бугарија  Луканов | Попов | Ф. Димитров | Беров | Инџова* | Виденов | Софијански* | Костов | Сакскобургготски | Станишев | Борисов | Рајков* | Орешарски | Близнашки* | Борисов | Герџиков* | Борисов
* времено назначување
Flag of Bulgaria.svg