Николај Денков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николај Денков
Николай Денков
58. премиер на Бугарија
На должноста
Стапил
6 јуни 2023
Претседател Румен Радев
Претходник Галаб Донев
Министер за образование и наука
На должноста
12 Маj 2021 – 2 Август 2022
Премиер Стефан Jанев
Кирил Петков
Претходник Красимир Валчев
Наследник Сашо Пенов
На должноста
27 Јануари 2017 – 4 Маj 2017
Премиер Огнjан Герджиков
Претходник Меглена Кунева
Наследник Красимир Валчев
Лични податоци
Роден(а) 3 септември 1962(1962-09-03)(61 г.)
Стара Загора, Бугарија
Државјанство
  • Бугарија
Партија Продолжуваме со промената
Деца 1
Установа
Занимање
  • политичар
  • академик

Николај Денков Денков (бугарски: Николай Денков Денков) е универзитетски професор на Софискиот универзитет, доктор по хемиски науки.

Од 27 јануари 2017 година до 4 мај 2017 година бил министер за образование и наука во преодната влада на Огњан Герџиков.[1] Тој ја извршуваше оваа функција во првата и втората техничка влада на Стефан Јанев од 12 мај до 13 декември 2021 година.[2] Во периодот од 13 декември 2021 до 2 август 2022 година бил министер за образование и наука во редовната влада на Кирил Петков. На 6 јуни 2023 година Николај Денков беше избран од Народното собрание за премиер на Република Бугарија. Бил е народен претставник во XLVIII-то Народно Собрание[3] и во XLIX-то Народно Собрание од „Продолжуваме со промената“.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е на 3 септември 1962 година во Стара Загора.[4] Во 1980 година дипломирал на Националната гимназија за природно-математички науки во Софија. Во 1987 година магистрирал на Хемиско-фармацевтскиот факултет на Софискиот универзитет „Св. Климент Охридски“. Во 1993 година ја одбранил докторската теза на тема „Меѓучестички интеракции и агрегација во колоидни системи“[5], од 1997 година е вонреден професор, а од 2008 година е професор по физичка хемија на Универзитетот.[6] Од 2008 до 2015 година бил раководител на Катедрата за инженерска хемија и директор на магистерската програма „Дисперзни системи по хемиски технологии“ на Хемискиот и Фармацевтскиот факултет на Софискиот универзитет. Од 2007 година докторира по хемиски науки со теза на тема „Течни филмови во присуство на колоидни честички - стабилност и формирање на подредени структури“[5]. Специјализирал во Јапонија и на Универзитетот во Упсала, Шведска. Работи како водечки научник во истражувачките институти на Unilever (САД) и Rhone-Poulenc (Франција). Академик Денков е оженет и има еден син.

Научна дејност[уреди | уреди извор]

Автор е на повеќе од 130 научни публикации и раководител на повеќе од 40 меѓународни научни и научно-апликативни проекти со надворешно финансирање. Учествува во управните комитети на три европски научни мрежи. Зборува англиски и руски јазик.[1] Во октомври 2021 година бил избран за академик на БАН.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Министър на образованието и науката на Република България“ (бугарски). Министерство на образованието и науката. Архивирано од изворникот на 2018-09-15. Посетено на 1 януари 2022 г.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Кой е проф. Николай Денков – служебният министър на образованието и науката“. вестник „Дневник“ (бугарски). 2021-05-11. Посетено на 2021-05-12. no-break space character во |title= во положба 27 (help)
  3. Профил на народния представител Николай Денков в сайта на 48-ото Народно събрание
  4. „Prof. Nikolai D. Denkov, Ph.D., D.Sc“ (англиски). dce.uni-sofia.bg. Посетено на 28 януари 2017 г. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  5. 5,0 5,1 „Николай Денков Денков“. НАЦИД. Архивирано од изворникот на 2022-06-22. Посетено на 2022-06-22.
  6. „Кой е проф. Николай Денков – служебният министър на образованието и науката“ (бугарски). dnevnik.bg. Посетено на 28 януари 2017 г. Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help); no-break space character во |title= во положба 27 (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  7. Новоизбрани академици на БАН, 25 октомври 2021