Богдан Филов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богдан Филов
Богдан Филов.jpg
Премиер на Бугарија
На должноста
16 февруари 1940 – 9 септември 1943
Монарх Борис III (до 28 август 1943 г.)
Симеон ІІ
(28 август – 14 септември 1943)
Претходник Георги Ќосеиванов
Наследник Петар Габровски (в.д.)
Лични податоци
Роден(а) 10 април 1883(1883-04-10)
Стара Загора, Источна Румелија (денес Бугарија)
Починал(а) 1 февруари 1945(1945-02-01) (возр. 61)
Софија, Бугарија
Партија непартиец
Сопружник Евдокија Петева-Филова

Богдан Димитров Филов (на бугарски: Богдан Димитров Филов; 10 април 1883, Стара Загора1 февруари 1945, Софија) — бугарски археолог, историчар на уметност и политичар. Тој бил претседател на Советот на министрите на Царството Бугарија за време на Втората светска војна. За време на неговиот премиерски мандат Бугарија станала седмата држава која се приклучила на Силите на Оската.