Прејди на содржината

Стефан Софијански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан Антонов Софијански
Стефан Антонов Софиянски
Acting Премиер на Бугарија
На должноста
13 февруари 1997 – 21 мај 1997
Претходник Жан Виденов
Наследник Иван Костов
Лични податоци
Роден(а) 7 ноември 1951
Софија, Бугарија
Националност Бугарин
Партија СДС

Стефан Антонов Софијански е бугарски политичар, член на Сојуз на демократските сили, а од 2001 година на Сојузот на слободните демократи.

Тој во 1997 година бил премиер на Република Бугарија, а во периодот од 1995 до 2005 година бил градоначалник на Софија. Во периодот од 1994 до 1995 година, како и од 2005 до 2009 година бил пратеник во бугарското собрание.