Жан Виденов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жан Виденов
Премиер на Бугарија
На должноста
1995–1997
Претходник Ренета Инџова
Наследник Стефан Софијански
Лични податоци
Роден(а) 22 март 1958
Пловдив, Бугарија
Партија Бугарска социјалистичка партија
Потпис на Жан Виденов

Жан Василев Виденов (роден на 22 март 1958 во Пловдив) е политичар и поранешен премиер на Бугарија во периодот од 1995 до 1997 година.