Андреј Љапчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андреј Љапчев
Andrey Lyapchev.jpg
политичар од Бугарија со потекло од Македонија
Роден 12 декември, 1866
Ресен, Отоманска Империја
Починал 6 ноември, 1933
Софија, Бугарија


Андреј Тасев Љапчев (бугарски: Андрей Тасев Ляпчев) (роден 1866 во Ресен, Отоманска Империја; починал 1933 во Софија, Бугарија) бил истакнат политичар и државник од Бугарија со потекло од Македонија.[1]

Од лево на десно, прв Ѓорче Петров, четврт Тодор Александров, шести Андреј Љапчев, седми Симеон Радев, осми Војвода Стаматов

После Првата светска војна, Љапчев е избран за Министер на војната на Бугариja (28 ноември 1918 – 7 мај 1919). Подоцна во 1926 година е избран за премиер на Царството Бугарија и на таа позиција останал до 1931 година.

Во историјата е запаметен по неговата политичка максима „Со кротце, со благо и со малце кьотек“ (Полека, нежно и со малку ќотек).

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Виктор Цветаноски, "Македонците крем на бугарското општество" (5), "Ресенецот Љапчев бил бугарски Бизмарк", "Утрински весник", број 2861, сабота, 13 декември 2008.
Премиери на Бугарија
 Кнежество Бугарија  Бурмов | Климент | Цанков | Каравелов | Ернрот | незафатен | Соболев | Цанков | Каравелов | Климент | Каравелов | Радославов | Стоилов | Стамболов | Стоилов | Греков | Иванчов | Петров | Каравелов | Данев | Петров | Петков | Станчов* | Гудев | Малинов Flag of Bulgaria.svg
 Царство Бугарија  Малинов | Гешов | Данев | Радославов | Малинов | Теодоров | Стамболијски | Цанков | Љапчев | Малинов | Мушанов | Георгиев | Златев | Тошев | Ќосеиванов | Филов | Божилов | Багрјанов | Муравиев | Георгиев Flag of Bulgaria.svg
 Народна република Бугарија  Георгиев | Г. Димитров | Коларов | Червенков | Југов | Живков | Тодоров | Филипов | Атанасов | Луканов Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg
 Република Бугарија  Луканов | Попов | Ф. Димитров | Беров | Инџова* | Виденов | Софијански* | Костов | Сакскобургготски | Станишев | Борисов | Рајков* | Орешарски | Близнашки* | Борисов | Герџиков* | Борисов
* времено назначување
Flag of Bulgaria.svg