Катерина Медичи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катерина Медичи
Семеен портрет на Катерина Медичи

Катерина Медичи (итал. Caterina Maria Romula de’ Medici, франц. Catherine de Médicis; Фиренца, 13 април 1519 — Блоа, 5 јануари 1589) била француска кралица која владеела во времето на верските војни во Франција во 16 век.

Животопис[уреди | уреди извор]

Катерина била ќерка на војводата Лоренца II Медичиј (1492—1519), војвода Урбин, (1495—1519). Двата родитела и починале некокју неделипосле нејзиниот роденден. Од нив ја наследила титулата на контеса Оверње и војвотка на Урбина. Пораснала во Италија.

Се омажила за францускиот крал Анри II во 1533 кога имала 14 години. Имала десет деца, од кои три починале како новороденчиња. Трите последни крала на француската династија Валоа, Франсоа II (1559–1560), Шарл IX (1560–1575), Анри III (1575–1589), биле синови на Катерина Медичи.

Нејзината најстара ќерка, Елизабета, станала жена на шпанскиот крал Филип II, а најмладата ќерка, Маргарета (позната као кралица Марго), се омажила за протестантот Анри од Навара, кој подоцна станал француски крал по линијата на својот брат Анри IV.

Сите нејзини деца, освен Маргарета, биле болежливи, така да таа во другиот период, после смртта на сопругот во 1559г. кога станала регент, била де факто владетел на Франција.

После читањето на Нострадамусовиот алманах за 1555, кои ја споменал опасноста за кралското семејство, станала негов најголем обожавател. Го повикала во Париз да направи хороскоп за нејзе и za нејзините деца. Му дала функција на советник и лекар на кралот.

За време на владеењето Катерина Медичи, во август во 1572, во Паризу и поширока Франција се одиграл масакар на протестантските племиња. Во тоа време се сметало дека кралицата е директно одговорна за тој масакар. Таа јавно се трудела да се дистанцира од тој масакар и верската војна која следела. Сето време настојувала да одржи авторитет на кралските власти во условите и хаосот на граѓанската војна на католиците и протестантите.

Покрај владетелските и политичките улоги, Катерина Медичи ја поддржувала ренесансата уметност.