Жозе Бозингва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жозе Бозингва
José Bosingwa.jpg
Бозингва на тренинг со Челзи
Лични податоци
Полно име Жозе Бозингва да Силва
Роден на 24 август 1982 (1982-08-24) (39 г.)
Роден во Мбандака, Заир
Висина 1,83 м
Позиција одбрана, десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Челзи
Младинска кариера
1995–1996 Форнос де Алгодрес
1996–2000 Боависта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2003 Боависта 41 (0)
2000–2001Фреамунде (позајмица) 11 (0)
2003–2008 Порто 107 (3)
2008–2012 Челзи 124 (3)
2012- Квинс Парк Ренџерс 1 (0)
Репрезентација
2003–2004 Португалија У21 18 (0)
2007–2011 Португалија 24 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
00, 14 May 2012 (UTC).
† Учества (Голови).

Жозе Бозингва да Силва (роден на 24 август 1982), познат како Бозингва, е португалски фудбалер, кој игра како десен дефанзивец и во моментов е член на Квинс Парк Ренџерс. Тој поголем дел од својата кариера ја има поминато во Порто и Челзи. Бозингва својата земја ја претставувал на Европското првенство во 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]