Сем Вортингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сем Вортингтон
Sam Worthington
Sam Worthington 2013.jpg
Глумецот Сем Вортингтон на Трофест 2013 година
Роден(а)Самуел Хенри Џ. Вортингтон
Занимањеглумец
Активен2000–денес

Самуел Хенри Џ. Вортингтон (англиски: Samuel Henry J. "Sam" Worthington) или попознат само како Сем Вортингтон [1] (2 август1976) — австралиски глумец. Тој е најпознат по неговата улога Џејк Сали во филмот Аватар од 2009 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Сем Вортингтон е роден во Годалминг, Сари во Англија, но се преселил во Перт во Западна Австралија за време на неговото детство.[2] Тој израснал во Варнбро . Тој го напуштил училиштето на 17 години и започнал да работи како градежен работник, живеејќи подоцна во Сиднеј.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. According to the England & Wales, Birth Index: 1916–2005. Searchable at http://www.ancestry.com/ or http://www.findmypast.com/
  2. „Avatar first reviews, Sam Worthington next Hollywood star in the making“. The Daily Telegraph. 2009-12-11. Посетено на 2009-12-12.
  3. http://www.variety.com/profiles/people/Biography/31197/Sam+Worthington.html?dataSet=1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]