Матео Работини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Матео Работини
Работини на Џиро д’Италија 2012
Лични податоци
Цело име Матео Работини
Прекар Рамбо
Роден 14 август 1987 (1987-08-14) (воз. 30 г.)
Пескара, Италија
Податоци за клубот
Мом. клуб Вилиер Триестина-Селе Италија
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2009
2010
Аран Когем БЛС
Лампре-Фарнезе Вини (стажант)
Професионални клубови
2011– Фарнезе Вини-Нери Сотоли
Значајни победи
Џиро д’Италија
Планински пласман (2012)
1 индивидуална етапа (2012)
Последна промена
27 октомври 2014

Матео Работини (италијански: Matteo Rabottini; р. 14 август 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вилиер Триестина-Селе Италија.[1]

Бил привремено суспендиран од UCI во септември 2014 година по пронаоѓањето на ЕПО во тест земен во август 2014 година.[2] Бил исфрлен од неговата екипа.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 5 Трка околу Турција
2012
Џиро д’Италија
Победник на планинскиот пласман
1. Етапа 15
3. Гран Премио Бруно Бегели
5. Краен пласман Трка околу Словенија
2013
9. Тре Вали Варезине
9. Милано-Торино
2014
3. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
3. Краен пласман Трка околу Словенија
4. Гран Премио дела Коста Етруски
9. Трофео Лаигвелја

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Јелоу Флуо (YEL) – ИТА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://62.50.72.82/UCIBWS/(S(yfivexxgficjaunbgutikzeq))/Teams/detail/en/ROA/3028. посет. 26 февруари 2014 г. 
  2. [1]
  3. Работини позитивен на ЕПО“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 септември 2014 (посет. 13 септември 2014 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]