Франческо Фаили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франческо Фаили
Лични податоци
Цело имеФранческо Фаили
Роден16 декември 1983 (1983-12-16) (37 г.)
 Италија
Висина1,81 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Професионални клубови
2004
2005
2006–2007
2008–2010
2011–
Домина Ваканце
Натурино-Сапоре ди Маре
Ликвигас
Аква & Сапоне-Кафе Мокамбо
Фарнезе Вини-Нери Сотоли
Последна промена
27 октомври 2014

Франческо Фаили (италијански: Francesco Failli; р. 16 декември 1983 во Монтеварки) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната UCI екипа Вини Забу-КТМ.[1][2]

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 91 65 СО 58
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 123

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Достигнувања на 8890“. Cycling Archives.
  2. „Франческо Фаили“. Cycling news. Посетено на 26 јануари 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]