Мауро Финето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мауро Финето
Лични податоци
Цело имеМауро Финето
Роден10 мај 1985 (1985-05-10) (36 г.)
Трењаго,  Италија
Висина1,75 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДелко-Марсеј Прованса
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2005
2006–2007
2012
Еџидио-Униделта
СК Филмоп
КМ Ботекија
Професионални клубови
2008–2009
2010–2011
2013–2015
2016
2017-
ЦСФ Груп-Навигаре
Ликвигас-Доимо
Вини Фантини-Селе Италија
Униеуро-Вилиер
Делко-Марсеј Прованса КТМ
Последна промена
9 декември 2019

Мауро Финето (италијански: Mauro Finetto; р. 10 мај 1985) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Делко-Марсеј Прованса.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
2. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2008
3. Трофео Мелинда
3. Копа Плачи
6. Џиро ди Ломбардија
2009
1. Хел ван хет Мергеланд
6. Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 1
1. Етапа 6
2011
3. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2013
5. Трофео Матеоти
5. Копа Сабатини
7. Милано-Торино
7. Џиро дел’Емилија
8. Гран Премио дела Коста Етруски
9. Краен пласман Сетимана Сиклистика Ломбарда
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 3
1. Гран Премио ди Лугано
2. Гран Премио дела Коста Етруски
2. Копа Сабатини
3. Класика Волта Лимбург
6. Тре Вали Варезине
7. Краен пласман Три дена Де Пане
8. ГП Нобили Рубинетери
9. ГП Чита ди Камаиоре
10. Рома Максима
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Етапа 2
2. Копа Берноки
3. Копа Сабатини
4. Трка околу Словенија
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
8. Џиро дел’Емилија
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Словачка
1. Етапа 2
2. Трка Алмати
8. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2017
1. Класик Сир-Ардеш
3. Трофео Лаигвелја
6. Краен пласман Четири дена Динкерк
7. Гран при д’Увертир ла Марсејез
8. Краен пласман Тур ди Лимузен
9. Краен пласман Рут ди Сид
2018
5. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
6. Краен пласман Тур ди О Вар
8. Џиро ди Тоскана
9. Краен пласман Трка околу Турција
9. Тро-Бро Леон
10. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey violet.svg Планински пласман
10. Париз-Шони
2019
1. Етапа 5 Сетимана Интернационале Копи е Бартали
8. Краен пласман Џиро ди Сицилија
9. Краен пласман Трка околу Турција

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ballue, Quentin (10 декември 2018). „Route - Delko Marseille avec 19 coureurs la saison prochaine“ [Road - Delko Marseille with 19 riders next season]. Cyclism'Actu (француски). Swar Agency. Посетено на 13 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]