Прејди на содржината

Даниеле Коли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даниеле Коли
Коли на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеДаниеле Коли
Роден19 април 1982(1982-04-19)(42 г.)
Ро,  Италија
Висина1,79 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТијанјуде Хотел Сајклинг Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2005–2006
2007

2008

2009
2010
2011
2012
2013–2014
2015-2016
2017-
Ликвигас-Бјанки
Керамика Панарија-Навигаре
П-Ниво Кфт. Бетонекспрес-2000 Коратек
Кармиоро НГК
Керамика Фламинија
Геокс-ТМЦ
Тим Тајп 1-Санофи
Вини Фантини-Селе Италија
Нипо-Вини Фантини
Ќингхај Тијанјуде Сајклинг Тим
Последна промена
26 јули 2015

Даниеле Коли (италијански: Daniele Colli; р. 19 април 1982) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Тијанјуде Хотел Сајклинг Тим.[1]

На 14 мај 2015 година, во текот на шестата етапа на Џиро д’Италија 2015, Даниеле Коли ја скршил неговата рака по падот со гледач покрај патеката.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1999
1. Национално јуниорско друмско првенство
2004
1. ГП Либерационе
1. Трофео Алчиде Дегаспери
2. Копа Чита ди Асти
2006
2. Класик Даун Андер
2008
1. Етапа 3 Тур Шеклерланд
2009
3. Меморијал Чимури
5. Џиро дел Мендрисиото
5. Џиро дела Ромања
6. Класик Нојзен
6. Гран Премио Чита ди Камаиоре
6. Краен пласман Трка околу Хајнан
7. Полинорманд
8. Трофе де Гримпер
8. ГП Крањ
2010
3. Гран Премио Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
4. Класика Сарда
4. Трка околу Келн
4. Копа Берноки
4. ГП Нобили Рубинетери - Копа Чита ди Стреза
5. Гран при Пино Черами
5. Ронде ван Дренте
5. Гран при де Денен
8. Меморијал Рик ван Стенберген
10. Гран Премио Чита ди Камаиоре
10. Краен пласман Сиркут де Лорен
2011
8. ГП Нобили Рубинетери - Копа Чита ди Стреза
8. Краен пласман Трка околу Данска
2012
1. Етапа 8 Трка околу Австрија
2. Краен пласман Џиро дела Провинца ди Реџо Калабрија
2013
5. Копа Берноки
2014
3. Гран при Пино Черами
4. Класик Волта Лимбург
2015
1. Етапа 2 Тур де Хокаидо
1. Краен пласман Трка околу Кина I
1. Етапа 4
5. Курне-Брисел-Курне

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Colli at Procyclingstats.com“. Procyclingstats.com. Посетено на 31 март 2015.
  2. Џиро д’Италија 2015: Даниеле Коли настрада со скршена рака по падот со гледач

Надворешни врски[уреди | уреди извор]