Џонатан Монсалве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џонатан Монсалве
Лични податоци
Цело имеЏонатан Алехандро Монсалве Пертсинидис
Роден28 јуни 1989 (1989-06-28) (34 г.)
Маракаибо,  Венецуела
Висина1,76 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубсуспендиран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2008–2009
2010
Хусеин Спорт Гобјерно Баринас
Г.С. Мастромарко
Професионални клубови
2011–2012
2013–2015
2017–2019
Андрони Џокатоли
Вини Фантини-Селе Италија
Ќингхај Тијанјуде Сајклинг Тим

Џонатан Алехандро Монсалве Пертсинидис (шпански: Jonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis; р. 28 јуни 1989) — венецуелски професионален друмски велосипедист, кој е моментално суспендиран откако бил позитивен на анаболички стероиди (AAS).[1] Тој е помлад брат на велосипедистот Ралф Монсалве.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
10. Краен пласман Вуелта а Венецуела
2009
1. Национално друмско првенство под 23 години
2. Копа Коли Бријантеи
3. Краен пласман Вуелта ал Тахира
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Комбиниран пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 12
9. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2010
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Етапа 8 Џиробио
2. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 2
4. Трофео Франко Балестра
5. Гран Премио дела Либерационе
8. Краен пласман Вуелта ал Тахира
1. Етапа 7
8. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2011
1. Краен пласман Тур де Лангкави
1. Планински пласман
1. Етапа 5
2012
7. Трофео Матеоти
8. Панамериканско друмско првенство
9. Сиркуито де Гечо
10. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2013
9. Краен пласман Вуелта а Венецуела
2014
1. Планински пласман Џиро ди Трентино
9. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 3
2015
1. Етапа 10 Вуелта ал Тахира
2016
1. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2
3. Панамериканско друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Мароко
9. Краен пласман Вуелта ал Тахира
2017
1. Краен пласман Трка околу Езерото Ќингхај
1. Етапа 1 Вуелта а Венецуела
3. Краен пласман Тур де Сингкарак
1. Етапа 5
4. Краен пласман Вуелта ал Тахира
1. Бодовен пласман
1. Етапа 3
2018
1. Етапа 10 Вуелта ал Тахира
9. Краен пласман Трка околу Езерото Ќингхај
2019
1. Етапа 4 Вуелта ал Тахира
8. Краен пласман Трка околу Езерото Ќингхај

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Consequences Imposed on License-Holders as Result of Anti-Doping Rule Violations (ADRV) as per the UCI Anti-Doping Rules (ADR)“ (PDF). UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. 20 May 2020. Посетено на 24 May 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]