Прејди на содржината

Клаус Шулце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаус Шулце за време на концертот со Лиза Џерард

Клаус Шулце (германски: Klaus Schulze; 4 август 194726 април 2022) — германски композитор, музичар и продуцент . Тој се смета за важен претставник на електронската музика и пионер на Берлинската школа .

Животопис[уреди | уреди извор]

Музички почетоци[уреди | уреди извор]

Клаус Шулце беше првиот тапанар на берлинската формација Пси Фри со Алекс Конти . Тој стана познат тапанар во Tangerine Dream кон Едгар Фрое и работел на нивниот прв албум Електронска медитација . Клаус Шулце бил инспириран, меѓу другите, од минималистите Тери Рајли и Стив Рајх, како и од американскиот композитор Мортон Суботник и од класично-романтичната музика (меѓу другите Рихард Вагнер ). Тој го основаше заедно со Мануел Гатшинг и Хартмут Енке бендот Аш Ра Храмот, на чиј истоимен деби албум беше вклучен. Како и да е, тој го напушти бендот, бидејќи беше тешко да се изврши во живо со електронската опрема од тоа време. Тој се посвети на составот на атмосферата звуци како Timewind, Moondawn или Мираж   - Електронски зимски пејзаж со кој тој   - заедно со мандарински сон   - стана еден од највлијателните пионери на Берлинската школа . Овој стил е извонреден   - доста контрадикторни   - од една страна со пасуси кои се невообичаено долго за денешните стандарди (според навиките на популарната музика), прилично едноставно повторувачки „хипнотички“ од композициската страна, а од друга страна со груби, бучни или надминувачки пасуси на тоналитет . Вторите, особено, одат далеку од популарната музика во насока на уметничка музика и го заработија признанието на Шулце над границите на сцената. Долготрајниот успех на пазарот на музиката би бил изненадувачки, ако не со ентузијазам за технологија, звучни ефекти или континуирано компензација на ритамот за нормалниот слушател. На почетокот музичарите свиреа во музеи и уметнички настани. Во 1971 година, пионерот за електроника реши да не игра во групи и да продолжи по сопствените патеки во иднина. „Бев изнервиран од дискусиите во групите, кои честопати траеја подолго од времето кога правевме музика“, рече Шулце во интервјуто во 2004 година. Како и да е, Шулце работи заедно со други музичари, како што е виолончелистот Волфганг Тајполд (Трансфер), или низа група („Х“). Со Харалд Гроскопф на тапани, тој создаде неколку албуми, вклучувајќи го и Body Love Vol.   2 .

Први чекори како солист[уреди | уреди извор]

Во 1973 година Шулце го одржа својот прв соло-концерт. За неговиот ЛП Тамјвинд го прими во 1975 година францускиот „Гран при меѓународен интернешнл“. Продолжената турнеја го водеше во истата година низ Германија и Италија . Ова беше проследено во 1976 година со концерти со меѓународната група „Оди“ во Париз и Лондон . Во 1977 година ја компонирал филмската музика за порно филмот Тело љубов од режисерот Ласе Браун . Истоимената саундтракот ЛП достигна 2-ро место во табелите за увоз на американското списание Билборд .

Понови проекти[уреди | уреди извор]

Клаус Шулце му даде свој придонес на Зенит во албумот „ Sehnsucht“ од проектот Шилер, кој беше објавен на почетокот на 2008 година. Извадок од повеќе од дванаесет минути е пронајден на ЦД-то; комплетната, 35-минутна верзија беше објавена во живо на ДВД-то, како и бонус песната на албумот Сенсухт .

Во ноември 2007 година, Шулце стапи во контакт со австралискиот уметник Лиза Џерард . Тоа беше двојниот албум Farscape, кој се појави на почетокот на јули 2008 година. Поради добрата соработка, Шулце го покани Gерард да учествува на 18-ти.   Да се појавиме со него на сцената на отворено Лорели на 27 јули 2008 година како дел од фестивалот „ Прогресивен рок “; тоа беше првиот концерт на Шулце по пауза од пет години. Снимката на концертот беше објавена под наслов Раинголд како двојно ЦД и како ДВД. Како дел од мешањето на ЦД / ДВД во Питер Габриел Студија за вистински свет Шулце се сретна со британскиот музичар и продуцент Стивен Вилсон ( Поркупин дрво ); Информативниот разговор на двајцата, спроведен во форма на меѓусебно интервју, е вклучен на ДВД Рајнхолд . Во ноември 2008 година, во Берлин и Варшава следеа понатамошни концерти на Шулце и errерард, кои се појавија во јуни 2009 година како ДВД и ЦД .