Абебе Бикила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абебе Бикила

Aбебе Бикила (амхарски:: አበበ ቢቂላ; Јато, 7 август 1932Aдис Aбеба, 25 октомври 1973) бил етиопски aтлетичар, двапати олимписки победник во маратон.

Олимписки победи и настапи[уреди | уреди извор]

Aбебе Бикила станал национален херој по победата на Олимписките игри во Рим во 1960 година, постигнувајќи најдобро време во светот на маратоните со време од 2 часа, 15 минути и 16.2 секунди.

Вториот пат тој триумфирал на Игрите во Токио 1964. Иако само 6 недели пред игрите имал операција на слепото црево, сепак повторно победил со нов најдобар светски резултат со време од 2 часа, 12 минути и 11.2 секунди.

Бикила настапувал и третпат последователно  на Олимписките игри во Мексико Сити 1968 година, но повеќе не бил во победничка форма т.с. застанал по претрчани 17 километри.

Медали[уреди | уреди извор]

Занимливости[уреди | уреди извор]

Со секој свој настап Бикила го задивил светот:

  • Во приликата на олимписката победа во Риу Бикила трчал бос.[1] Наводно така се навикнал да трча, т.с. не се чувствувал добро кога трчал во било какви обувки. Сепак, на следните игри ги прифатил обувките, па во Токио стигнал трет во атлетски спринт.
  • Победата во Токио дошла по оздравувањето од операцијата 6 седмици порано, која многу влијаела  на планот за тренинг и припремите. Сепак, Бикила бил толику супериорен што по истрчувањето пред целта некое време  ја забавувал публиката правејќи различни скокови и други вежби, додека  негови конкуренти полека влегувале во целта целосно исцрпени.
  • На игрите во Мексико не бил во форми зарад  високата надморска височина на кое се одржавал нарптеварот. Сепак, со својата поддршка му помогнал на својот репрезентативец Мамо Волдеу да дојде до победа и да ја задржи доминација во Етиопија уво маратонските трки.

По кариерата[уреди | уреди извор]

За жал, Бикила не уживал долго време во добро заслужениот статус на спортски легенди и национален херој во Етиопија. Тој доживеал сообраќајна несреќа во 1969 година, а потоа останал парализиран од половината надолу. Неколку години подоцна од компликациите на оваа повреда  починл.

Во негова чест, на стадионот во главниот град на Етиопија, Адис Абеби бил именуван по него. Улица во Белград во областа на Алтина исто така го носи неговото име.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Associated Press (May 8, 1961). „Ethiopian Runs Barefooted, Set Marathon Mark“. St. Joseph Gazette. Посетено на January 19, 2017.

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]