Миомир Кецмановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миомир Кецмановиќ

Миомир Кецмановиќ (Белград, 31 август 1999) е српски тенисер. На 8 март 2021 година Кецмановиќ го постигнал најдобриот пласман на АТП листата - 38 место. Тој победил на младинскиот турнир Оринџ Боул 2015 година. како еден од најмладите победници во историјата на познатиот јуниорски турнир, кој од 1947 година се одржува во Флорида.[1] Кецмановиќ бил најдобриот јуниор во светот.[2]

Досега има освоено една АТП титула во кариерата.

Биографија[уреди | уреди извор]

Миомир Кечмановиќ е роден на 31 август 1999 година во Белград, во семејството на познати хирурзи, проф. д-р Драгутин Кечмановиќ и доц. д-р Маја Павлов (двајцата вработени во Клиничкиот центар на Србија). Завршил основно училиште во „Руѓер Бошковиќ“ во Белград.

Овој млад српски тенисер почнал да игра тенис кога имал само четири години, во тениски камп на Златибор, каде што го однел неговиот дедо.[3] Како тенисер многу брзо напредувал, освојувајќи значајни турнири во земјата и странство. Тој е најдобриот јуниор во Србија.

Тениска кариера[уреди | уреди извор]

Како тенисер, Кечмановиќ почнал да се усовршува професионално на Академијата на познатиот Ник Болитиери (IMG Academy). Со заминувањето на Флорида, младиот српски тенисер добил можност да тренира во најдобри услови и со најдобрите тениски стручњаци. Ја имал и привилегијата да се сретне, па дури и да размени тениски удари со многу светски познати тенисери. Веќе по пристигнувањето во оваа позната тениска академија, тој бил сместен во елитната група млади играчи. Грижата за тениската кариера на младиот Кечмановиќ ја презела неговата тетка Тања Павлов, психолог и физиотерапевт која му е голема поддршка, но и тренер. Миомир Кечмановиќ многу рано почнал да победува на турнири во категории постари од неговата возраст. Во 2010 година бил двократен државен шампион до 12 години, а во Франција станал светски првак за 1999 година. Во 2011 година повторно бил двократен државен шампион до 12 години и годината ја завршил како бр.11 на европската У14 листа, а на 1 јануари 2013 година стигнал до број 1. На почетокот на 2013 година играл во финалето на славниот Тарб освоил пет трофеи во конкуренција до 14 години. Во март 2014 година, тој започнал да игра ИТФ турнири. Веќе на првиот турнир за кој добил вајлд-карта ја освоил титулата, па за само два месеци во конкуренција до 18 години стигнал до шест финалиња и освоил пет титули, со што стигнал меѓу 120-те најдобри во светот. Натпреварувањето во 2015 година го започнал со финалето во Костарика и Карсон, учествувал на сите Грен слем турнири и играл во полуфиналето на двојките во Мелбурн. На Моцарт фјучрс 2015 во Белград го одиграл првиот профи натпревар и го освоил првиот поен со кој се запишал на АТП листата. Со години ги бранел и брани боите на Србија во екипни и поединечни европски натпреварувања до 12, 14 и 16 години.[1] Кечмановиќ игра со десна рака (бекхенд со две раце), омилена подлога му е тврда подлога, игра и единечни и двојни натпревари. На покана на Дејвис куп селекторот на српската селекција, Богдан Обрадовиќ, Миомир Кецмановиќ им се приклучил на српската тениска репрезентација, која се одржала од 15 до 17 јули 2016 година се играле натпревари против Дејвис куп тимот на Велика Британија. Миомир Кецмановиќ постигнал исклучително забележителен и значаен успех на Јуниор УС Опен, пласирајќи се во финалето на ова натпреварување во кое загубил од канадскиот играч Феликс Огер-Алиасим. Со влегувањето во финалето го постигнал најголемиот успех во досегашната тениска кариера. Во последната недела од август 2016 г. Во пресрет на јуниорскиот УС Опен, Миомир Кецмановиќ освоил трофеј на турнирот во Мериленд. По освојувањето на познатиот турнир „Orange Bowl“, ова е најважната титула на младиот српски тенисер.

Миомир Кецмановиќ за весникот „Политика“ изјавил за освојувањето на „Портокаловата чаша“:

Тој ја освоил својата прва сениорска титула во кариерата на фјучерсот во Санрајс, Флорида, победувајќи го Кристијан Линдел од Шведска.[4]

Победи на јуниорски турнири
 • Јуниорски турнир Еди Хер меѓународно првенство, (2013) во конкуренција до 14. години
 • Јуниорски турнир во Гватемала (2013)
 • Јуниорски турнир Orange Bowl (2015), во конкуренција до 18. години
Поважни јуниорски успеси
 • Јуниорско финале на УС Опен (2016)

Тој ја освоил својата прва АТП титула на 13 септември 2020 година. во Кицбиел, со победа во финалето против Јаник Ханфман од Германија.[5]

АТП финале[уреди | уреди извор]

Индивидуални: 2 (1: 1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Грен слем (0:0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП Мастерс 1000 (0: 0)
АТП 500 (0: 0)
АТП 250 (1: 1)
Финале по подлога
Тврда (0:0)
Земја (1:0)
Трева (0:1)
Финале по локација
Отворено (1: 1)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 29 јуни 2019 година Анталија, Турција Трева Италија Лоренцо Сонего 7: 6 (7: 5), 6: 7 (5: 7), 1: 6
Победник 1. 13 септември 2020 година Кицбиел, Австрија Земја Јаник Ханфман 6: 4, 6: 4

Финалето на јуниорскиот Грен слем турнир[уреди | уреди извор]

Индивидуален: 1 (0: 1)[уреди | уреди извор]

Исход бр. датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 11 септември 2016 година УС Опен Тврда Канада Феликс Огер-Алијасим 3: 6, 0: 6

Финале на АТП Челинџер и ИТФ фјучерс[уреди | уреди извор]

Индивидуални: 8 (5: 3)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (2: 1)
Фјучерси (3: 2)
Финале по подлога
Тврда (2: 1)
Земја (3: 2)
Трева (0:0)
Тепих (0:0)
Финале по локација
Отворено (5: 3)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Противник Резултат Извор
Финалист 1. 24 април 2016 година Оринџ Парк, САД, Ф14 Земја Канада Денис Шаповалов 5: 7, 6: 2, 6: 7 (6: 8) [6]
Победник 1. 22 јануари 2017 година Изгрејсонце, САД, Ф4 Земја Шведска Кристијан Линдел 6: 2, 6: 2 [7]
Победник 2. 28 мај 2017 година Анталија, Турција, F20 Земја Италија Алесандро Петроне 6: 0, 6: 4 [8]
Финалист 2. 4 јуни 2017 година Анталија, Турција, Ф21 Земја БелгијаЏулиен Канин 3: 6, 4: 6 [9]
Победник 3. 25 јуни 2017 година Ле Авр, Белгија, Ф1 Земја БелгијаКристофер Хејман 6: 4, 3: 6, 6: 2 [10]
Победник 4. 29 октомври 2017 година Суджоу, Кина Тврда МолдавијаРаду Албот 6: 4, 6: 4 [11]
Финалист 3. 28 октомври 2018 година Лиужоу, Кина Тврда Молдавија>Раду Албот 2: 6, 6: 4, 3: 6 [12]
Победник 5. 4 ноември 2018 година Шенжен, Кина Тврда СловенијаБлаж Кавчич 6: 2, 2: 6, 6: 3 [13]

Парови: 2 (1: 1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (0:0)
Фјучерси (1: 1)
Финале по подлога
Тврдо (0:0)
Земја (1: 1)
Трева (0:0)
Тепих (0: 0)
Финале по локација
Отворено (1: 1)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противник Резултат
Победник 1. 1 мај 2016 година Виро Бич, САД, F15 Земја Јонас Литјен Дејтон БогманАндерсон Рид
6: 1, 5: 7, [10: 8]
Финалист 1. 8 мај 2016 година Тампа, САД, F16 Земја Јонас Литјен Еквадор Гонсало ЕскобарЕквадорРоберто Кироз
4: 6, 6: 7 (4: 7)

Настап на турнири во поединечна конкуренција[уреди | уреди извор]

Предлошка:Тенис-легенда-M

Година 2017. 2018. 2019. 2020. 2021. 2022. О/И Поб:пор %
Гренд слем турнири
Предлошка:Country data АУС ОП Аустралије Н КВ1 0 / 3 1:3 25%
Франција Ролан Гарос Н КВ2 0 / 3 2:3 40%
Предлошка:Country data Уједињено Краљевство Вимблдон Н КВ1 НО 0 / 2 2:2 50%
САД ОП САД Н КВ2 0 / 3 2:3 40%
Поб:пор на г. с. 0:0 0:0 3:4 1:3 3:4 0:0 0 / 11 7:11 39%
Репрезентација
28x28пкс Олимпијски игри НО 2K НО 0 / 1 1:1 50%
25x25пкс Дејвис куп Н Н Н НО ПФ 0 / 1 0:1 0%
Поб:пор 0:0 0:0 0:0 0:0 1:2 0:0 0 / 2 1:2 33%
АТП Мастерс 1000 серија
САД Индијан Велс Н Н ЧФ НО 0 / 2 3:2 60%
САД Мајами КВ2 НО 0 / 3 2:3 40%
Монако Монте Карло Н Н КВ1 НО 0 / 1 0:1 0%
Шпанија Мадрид Н Н Н НО 0 / 1 0:1 0%
Италија Рим Н Н КВ2 0 / 2 0:2 0%
Канада Канада Н Н Н НО 0 / 1 0:1 0%
САД Синсинати Н Н Н 0 / 2 2:2 50%
Кина Шангај Н Н НО 0 / 1 0:1 0%
Франција Париз Н Н КВ1 0 / 2 1:2 33%
Поб:пор на м. т. 0:0 0:1 6:4 1:2 1:8 0:0 0 / 15 8:15 35%
Пласман на крај година 207 131 59 44 69 2.563.925 $

Победа над топ 10 тенисери[уреди | уреди извор]

Кецмановиќ има сооднос победи-порази 1:6 (14,3%) против тенисерите кои биле рангирани меѓу првите 10 на АТП листата во моментот на натпреварот.[14]

Сезона 2017 година 2018 година 2019 година. 2020 година 2021 година 2022 година Вкупно
Победа 0 0 1 0 0 0 1
# Играч Позиција Турнир Подлога Коло Резултатот Позиција на Кецмановиќ
2019 година.
1. Александар Зверев бр. 6 Синсинати, САД Тврда 6: 7 (4: 7), 6: 2, 6: 4 бр. 58

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Милетић, Н. (14. 12. 2015). „Миомир Кецмановић најмлађи победник Оранџ боула“. Политика. Посетено на 15. 7. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 2. „Миомир Кецмановић: Најбољи јуниор света“. РТС. Посетено на 22. 11. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. Кецман, З. (20. 3. 2014). „Још један српски тениски бисер: Миомир Кецмановић“. 24 сата. Архивирано од изворникот на 2016-10-14. Посетено на 15. 7. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Prva profi titula za Miomira Kecmanovića“. b92. 22. 1. 2017. Посетено на 24. 1. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 5. „Prva titula u karijeri za Kecmanovića!“. b92. 13. 9. 2020. Посетено на 13. 9. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 6. „Kecmanović u finalu i bori se za prvi profi pehar“. Blic sport. 23. 4. 2016. Посетено на 12. 6. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 7. „KAKAV PODVIG Miomir Kecmanović sa 17 godina osvojio prvi profesionalni turnir!“. Blic sport. 22. 1. 2017. Посетено на 12. 6. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 8. „POKORENA ANTALIJA Kecmanoviću druga profi titula u karijeri“. Blic sport. 28. 5. 2017. Посетено на 12. 6. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „ITF ANTALIJA Kecmanović poklekao u finalu“. Blic sport. 4. 6. 2017. Посетено на 12. 6. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 10. „HVATANJE ZALETA ZA ELITU Kecmanoviću titula u Belgiji“. Blic sport. 25. 6. 2017. Посетено на 3. 7. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 11. „NA PUTU SLAVE Prva titula za Noletovog naslednika“. Blic sport. 29. 10. 2017. Посетено на 13. 11. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 12. „Maratonac Kecmanović posle velike borbe izgubio finale u Kini“. Blic sport. 28. 10. 2018. Посетено на 31. 10. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 13. „UZEO TITULU U NEDELJU, A NIJE NOVAK Kecmanović stigao do trofeja u Šenženu /FOTO/“. Blic sport. 4. 11. 2018. Посетено на 6. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 14. „Miomir Kecmanovic – ATP Win/Loss“. ATP Tour. Посетено на 26. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]