Ринго Стар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ринго Стар
Ringo Starr (2007).jpg
Основни податоци
Родено име Ричард Старки
Познат(а) и како Ринго, Били Шеарс
Роден(а) 7 јули 1940
Англија Ливерпул, Англија
Жанр(ови) Рок, Рокенрол, Поп
Занимање/ња пејач, текстописец, музичар, актер
Инструмент(и) Пијано, Оргули, Гитара, Тапани, Хармоника
Години активност 1957 – денес
Прод. куќа/ќи Parlophone, Capitol, Apple, Vee-Jay, Polydor, Atlantic, RCA, Mercury, Koch
Сродни групи Битлс, Рори Сторм и Ураганите, Ринго Стар и Неговиот Ол-Стар Бенд, Пластик Оно Бенд
Веб-место RingoStarr.com

Ричард Старки, МБЕ (роден на 7 јули 1940), познат по неговото сценско име Ринго Стар, е англиски пејач, текстописец и актер, оскаровец и добитник на Греми награда, музичар кој останува најпознат како тапанарот на Битлси. Тој е најстариот и најнискиот член на групата, како и последниот кој се вклучува за да ја создаде познатата четворка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: