Огист Браве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Огист Браве
Bravais2.gif
Огист Браве (ц. 1850)
Роден23 август 1811
Аноне
Починал30 март 1863
Ле Шене
Националностфранцуско
Полињакристалографија
ОбразованиеЕкол политехник
Познат поБравеева решетка

Огист Браве (француски: Auguste Bravais, Анонеј, 23 август 1811 - 30 март 1863) бил француски физичар и еден од основачите на кристалографијата како научна дисциплина.

Огист Браве во 1849 ја поставил основата на кристалографијата со систематизирање на кристалните решетки во 14 групи, подоцна познати како Бравиеви решетки.