Џин Симонс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џин Симонс
Gene Simmons
Биографски податоци
Родено име Хаим Виц
Chaim Witz
Роден(а) 25 август 1949
Потекло Хајфа, Израел
Жанрови Хард рок, хеви метал
Занимања Музичар, пејач, текстописец, музички продуцент, глумец
Инструменти Бас, гитара, вокали, пијано и тапани
Период на активност 1970—сѐ уште
Соработници Kiss
Wicked Lester
Мреж. место Официјална страница

Џин Симонс (англиски: Gene Simmons), роден како Хаим Виц (Chaim Witz) (роден на 25 август, 1949), е американски хард рок бас гитарист и пејач, роден во Израел. Тој е член на рок-групата Kiss. Познат е како демонот поради својата шминка што ја носи на настапите со Kiss. Карактеристично за него се специјалните сценски изведби како дување оган, прскање крв, и карактеристичниот долг јазик.