Хајрула Мисини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајрула Мисини
Hajrula Misini
ПрекариШпати
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Хајрула Мисини (албански: Hajrula Misini 10 август 1966, Куманово) е поранешен член на ОНА. Познат е како Командант Шпати. Бил пратеник во Македонското Собрание.

Во текот на конфликтот во Македонија бил командант на ОНА во 113 регионална бригада (Кумановско).[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-06-08. Посетено на 2011-02-18.