Прејди на содржината

Кемал Комина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кемал Коминамакедонски поет, раскажувач, драмски автор и преведувач.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Комина е роден во Ресен на 8 август 1950 година. Починал во 1999 година. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Работел како новинар во Македонското радио. Член на ДПМ од 1976 година. Автор е на стихозбирките: Игри без корен (1972), На чардакот небо (1989).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 122.