Прејди на содржината

Романо Проди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Романо Проди
Премиер на Италија
На должноста
17 мај 2006 – 8 мај 2008
Претседател Џорџо Наполитанo
Заменик Масимо Далема
Франческо Рутели
Претходник Силвио Берлускони
Наследник Силвио Берлускони
На должноста
17 мај 1996 – 21 октомври 1998
Претседател Оскар Лујџи Скалфаро
Заменик Валтер Велтони
Претходник Ламберто Дини
Наследник Масимо Далема
Министер за правда
На должноста
Стапил
17 јануари 2008
Претходник Кременте Мастела
Министер за Економија
На должноста
25 ноември 1978 – 20 март 1979
Премиер Џулио Андреоти
Претходник Карло Катин
Наследник Франко Николази
Претседател на Европска Комисија
На должноста
16 септември 1999 – 30 октомври 2004
Претходник Мануел Марин
Наследник Хосе Мануел Баросо
Лични податоци
Роден(а) 9 август 1939(1939-08-09)(84 г.)
Скандино, Италија
Партија Демократска партија на Италија
Сопружник Флавија Франкони
Деца Џорџо Проди
Антонио Проди
Живеалиште Плазо Чиги, Рим
Установа Università Cattolica del Sacro Cuore
Професија Економист
Професор
Вероисповед Католик

Романо Проди (италијански: Romano Prodi) (роден на 9 август 1939 година во Скандиано, Италија) е италијански економист и политичар, премиер на Италија во периодот од 1996-1998 и од 2006 до 2008. Бил и претседател на Европската комисија од 1999 до 2004 година.