Дајер Кинтана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дајер Кинтана
Кинтана на Трката околу Германија 2018
Лични податоци
Цело имеДајер Убернеј Кинтана Рохас
Роден10 август 1992(1992-08-10)(31 г.)
Комбита,  Колумбија
Висина1,67 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2010-2011
2012-2013
2013
Бојака ес Пара Вивирла
Алкадија де Тунха
Лизарте
Професионални клубови
2014-2018
2019-
Мовистар Тим
Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Сан Луис (2016)
Последна промена
30 април 2019

Дајер Убернеј Кинтана Рохас (шпански: Dayer Uberney Quintana Rojas; р. 10 август 1992 во Тунха) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу.[1]

Тој е помлад брат на Наиро Кинтана. Негова прва професионална победа се случила на третата етапа на Трката околу Австрија 2014.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
2. Класика Сантјаго ен Кос
2014
9. Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 3
5. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
10. Дач Фуд Вали Класик
2016
1. Краен пласман Тур де Сан Луис
2018
1. Етапа 6 Колумбија Оро и Пас
8. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
2019
7. Краен пласман Џиро ди Сицилија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wilier Triestina become Neri Sottoli-Selle Italia-KTM for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 6 јануари 2019. Посетено на 21 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]