Јелена Розга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелена Розга
Родена 23 август 1977
Сплит, Хрватска
Занимање пејачка, глумица, модел, заштитно лице

Јелена Розга (23 август 1977 во Сплит) е хрватска пејачка која пее поп, фолк и електропоп музика. Родена е и израсната во Сплит каде уште како дете почнала да настапува како балерина. Се прославила како пејачка на хрватската група Магазин. Пеелa во групата од 1996 до 2005 година, а во 2006 година ја започнува својата соло кариера откако издала 5 студиски албуми со Магазин.

Солата кариера Розга ја започнала со албумот Oprosti mala кој доживеал голем комерцијален успех кој ја воспоставил како успешна соло пејачка. Албумот се искачил на врвот на табелата за хрватски албуми и на него се нашле неколку успешни синглови како што се „Gospe moja“ („Богородице моја“), „Oprosti mala“ („Прости малечка“) и „Ne zovi me Marija“ („Не ме нарекувај Марија“). На вториот студиски албум на Розга, Bižuterija (Бижутерија) издаден во 2011, се нашле истоимената песна која е воедно најголемиот соло хит на пејачката како и сингловите „Rodit ću ti 'ćer i sina“ („Ќе ти родам ќерка и син“) и „Ona ili ja“ („Таа или јас“). Во промоција на албумот, Розга ја започнала својата прва соло турнеја која траела од 2010 до 2012; со распродадениот концерт во Спаладиум арената, Розга станала првата хрватска пејачка која успеала да ги продаде сите карти.

Во 2012, Розга го издала својот прв Best of албум на кој се нашле нејзините хитови со Магазин како и тие од нејзината соло кариера. Moderna žena („Модерна жена“), третиот студиски албум на пејачката бил издаден во 2016 и на него се нашле некои од најголемите хитови на пејачката во нејзината кариера, вклучувајќи ги „Nirvana“ („Нирвана“), „Kraljica“ („Кралица“) и „Tsunami“ („Цунами“). Албумот бил третиот кој успеал да го достигне врвот на хрватската табела на албуми и добил златен сертификат од страна на хрватската музичка асоцијација. Воедно бил и најпродаваниот албум на годината во Хрватска.

Покрај нејзината пејачка кариера, Розга исто така кратко време работела како глумица. Денеска се смета за една од најпознатите пејачки во Хрватска,[1] каде што има освоено златни сертификати за сите нејзини три албуми и голем број на награди, вклучувајќи ја и наградата Grand Prix на сплитскиот фестивал. Покрај познатоста во Хрватска, пејачката исто така има изградено успешна кариера во Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Словенија.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Хрватскиот народен театар во Загреб кадешто Розга почнала да учествува на часови по балет

Јелена Розга е родена на 23 август 1977 како ќерка на Марија Розга, кројачка во компанијата Југопластика и таткото Антонио Розга во Сплит, регион во Далмација, Хрватска. Розга е второ дете и има постара сестра чие име е Јулија.[2] Како дете, Розга била многу хиперактивна и енергетична и честопати танцувала или настапувала во нејзиниот дом.[3] Поради нејзината упорност да биде балерина, нејзините родители ја испратиле на часови по балет кога имала седум години и била ученик во прво одделение во основното училиште.[4][5] Ѝ се придружила на групата КУД Мозаик кадешто била под водство на познатата хрватска кореографка Лепа Смоје.[6] Како балерина, учествувала на неколку југословенски напревари. На 13-годишна возраст, Розга била поканета да учествува во оперската куќа Ла Скала во Милан. Нејзините родители не можеле да ѝ го дозволат тоа поради финансиски причини.[7]

За време на своите тинејчерски години, Розга започнала да учи во средното училиште во Сплит и одлучила да ја развива својата страст кон танцот, па така се пријавила на аудициите за балетниот ансамбл во хрватскиот народен театар во Загреб. Веднаш била прифатена од комисијата која се воодушевила од нејзините танцувачки способности. Заедно со групата, започнала да настапува на различни продукции на театарските претстави Лебедово езеро, Заспаната убавица и Оревокршачка покрај другите.[4] Розга подоцна открила дека часовите по балет кои ги следела како дете придонеле кон тоа таа да се оформи како жена, да се здобие со ред, посветеност и дисциплина во животот.[5]

За време на интервју, Розга открила дека дури и како балерина во нејзиното детство, имала голема љубов кон пеењето и нејзиниот најголем сон бил да стане пејачка на хрватскиот поп состав Магазин, чиј главен вокал во тоа време, имено Љиљана Николовска, служела како извор на инспирација за неа. Розгаг исто така била огромен фан на бендот чии песни ги знаела напамет.[4] Во 1992, Розга ја освоила првата награда на музички натпревар кадешто настапила со песната „Uvenut će ružmarin“ („Ќе овене рузмаринот“) на Магазин.[8] Во 1994, зела учество на друг натпревар, Zvuci Jadrana (Звуците на Јадранот), кадешто ја добила наградата Zlatna Gospa за нејзиниот настап со песната „Ti si želja mog života“ („Ти си мојата животна желба“).[9]

Кариера[уреди | уреди извор]

1996–2006: Магазин[уреди | уреди извор]

Кога имала 18 години, мајката на Розга видела дека главната пејачка на групата Магазин во тоа време, Данијела Мартиновиќ, ја напуштала групата и го контактирала водичот на групата Тончи Хуљиќ, информирајќи го за интересот на нејзината ќерка да отиде на аудициите на групата.[7] Мајката на Розга исто така му дала слика од нејзината ќерка на Хуљиќ заедно со домашни касети и аудио снимки од нејзините настапи дома.[10] Уште пред да ја чуе како пее, Хуљиќ се одлучил да ја контактира Розга со оглед на тоа дека нејзиното презиме му звучело необично и моќно.[10][11] Тој отишол во Сплит кадешто аудицијата траела само пет минути, Розга испеала само „песна и половина“, вклучувајќи ги „Opusti se“ (македонски: Опушти се) и „Zlato ljubavi“ (македонски: Злато љубов).[7] Откако испеала, Хуљиќ работел на песната „Aha“ заедно со неговата жена, Вјекослава Хуљиќ, која била првата песна што Розга некогаш ја снимила.[4] Потоа, Розга престанала со нејзините часови по балет и ја започнала музичката кариера во групата Магазин.[12][4] Во 1996, настапила со „Aha“ на Хрватскиот избор за песна на Евровизија во 1996, Дора, кадешто го освоила второто место.[2] За настапот, таа се појавила облечена како балерина и извела танчерска кореографија.[13]

Истата година, на 18-годишна возраст, потпишала договор со Tonika Records, со што ја наследила Данијела Мартиновиќ како главна пејачка на Магазин. Првата песна што ја снимила со групата била „Suze Biserne“ со која бендот настапил на фестивалот „Мелодије хрватског Јадрана“ во 1996 година. Песната станала популарна инстантно меѓу фановите на групата и била препозната како најизведувана песна за таа година.[2][14] Во 1996, Магазин го издале првиот албум со Розга и нивниот дванаесетти студиски албум, насловен Nebo boje moje ljubavi (македонски: Небо избоено во бојата на мојата љубов). Албумот достигнал голем комерцијален успех и добил златна сертификација во Хрватска.[14] Од него излегле неколку хитови, вклучувајќи ги и „Suze Biserne“, „Opijum“ ((македонски: Опијум) и „Minut' srca tvog“ (македонски: Минута со твоето срце) како и „Небо обоено со мојата љубов“ и „Само навика“. Во 1997, Магазин настапил на Дора со песната „Opijum“, кадешто завршиле седми.[15] После неколку месеци, бендот настапил на Melodijama Hrvatskog Jadrana (MHJ) кадешто ја извеле песната „Ime mi spominje“ (македонски: Ми го спомнува името).[16] Во 1998, вториот студиски албум на групата со Розга, Da si ti ja бил издаден; достигнал комерцијален успех во регионот на бивша Југославија, освоил платинест сертификат во Хрватска и Словенија. Албумот произвел неколку комерцијални синглови, вклучувајќи ги „Gutljaj vina“ (македонски: Голтка вино), „Ginem“ (македонски: Гинам), „Na svijetu sve“ (македонски: Сè на светот) и „Idi i ne budi ljude“ (македонски: Оди и не ги буди чуѓето). Песните не наишле на добра критика од музичките критичари кои рекле дека имаат „лесен“ текст.[17]

Во 1999, Магазин настапил на Дора со песната „Kasno je“ (македонски: Касно е) и на MHJ '99, кадешто настапиле со „Ako poludim“ (македонски: Ако полудам). Minus i plus (македонски: Минус и плус), третиот албум на групата со Розга, бил издаден во 2000 и ги вклучувал следниве комерцијално успешни синглови: насловната песна, „Je l' zbog nje“ (македонски: Дали е поради неа), „Nemam snage da se pomirim“ (македонски: Немам снага да се помирам) и „Ako poludim“. Бендот настапил со песната „Hrvatska rapsodija“ (македонски: Хрватска рапсодија) од албумот на фестивалот од 2000 на Дора и потоа со „Nemam snage da se pomirim“ на Руинќевскиот фестивал.[18] Од четвртиот студиски албум S druge strane mjeseca (македонски: Од другата страна на месецот) излегле неколку сингла, вклучувајќи ја насловната песна, „Ko me zove?“ (македонски: Кој ме вика) и „Ne vjerujem tebi, ne vjerujem sebi“ (македонски: Не ти верувам тебе, не си верувам себеси); последната била изведена на MHJ '02. Бендот исто така настапил за првпат на фестивалот од 2002 „Златни жици на Славонија“ со песната „Hajde, kaži kako“ (македонски: Ајде кажи како).[18]

Последниот албум којшто групата Магазин го издала со Розга бил Paa..? и ги вклучувал хит сингловите „Ne tiče me se“ (македонски: Не ме интересира), „Troši i uživaj“ (македонски: Троши и уживај), „Kad bi bio blizu“ (македонски: Кога би бил близу), „Da li znaš da te ne volim“ (македонски: Дали знаеш дека не те сакам) и „Slatko, ljuto, kiselo“ (македонски: Слатко, луто, кисело).[5] На промоцијата на албумот, бендот настапил со „Kad bi bio blizu“ на Радискиот фестивал од 2003 и Da li znaš da te ne volim“ на Сплитскиот Фестивал. Во 2004, бендот победил на Сплитскиот Музички Фестивал со песната „Ne tiče me se“, a настапил и на фестивалот Златне Жице Славоније со песната „Često“ (македонски: Често).[18] Бендот настапил на Дора 2005 со библиската песна „Nazaret“ (македонски: Назарет) на којашто пеел Ервин и завршил на второто место.[19][20] Во 2006, Розга ја напуштила групата откако била главна пејачка десет години. Сепак, продолжила да соработува со Тончи Хуљиќ, основачот на бендот.[21]

2006–2009: Oprosti Mala[уреди | уреди извор]

Розга го снимила и го издала нејзиниот прв солистички албум Oprosti Mala (македонски: Прости малечка) во 2006; албумот бил комерцијален успех, искачувајќи се на врвот на Хрватската Листа на Албуми. Истата година, таа настапила со насловната песна од албумот заедно со бендот Магазин на националниот фестивал на Дора во 2006, којшто воедно бил и нејзиниот прв соло настап. Шест сингла излегле од албумот Oprosti Mala, вклучувајќи ги „Oprosti mala“ (македонски: Извини малечка), „Ne zovi me Marija“ (македонски: Не ме викај Марија), „Ja znam dobro što mi je“ (македонски: Јас знам добро што ми е), „Sve se meni čini da“ (македонски: Сè ми се чини дека), „Nemam“ (македонски: Немам) и „Gospe moja“ (македонски: Богородице моја). Во 2006, Розга настапила на Хрватскиот избор за Евровизија од 2006, Дора со песната „Ne zovi me Marija“ којашто завршила шеста. Розга ја извела „Gospe moja“ на Сплитскиот Фестивал во 2007 кадешто песната ја освоила главната награда.[5]

За време на неколку интервјуа, Розга открила дека преминот од Магазин во соло кариера бил голем предизвик кој создал многу стрес и здравствени проблеми. Открила дека не била свесна за сите одговорности и независни одлуки кои соло артист треба да ги донесе. Така, на почетокот, таа била многу разочарана од малиот број луѓе коишто ги посетувале нејзините првични концерти.[1] Хуљиќ открил дека првиот период на транзиција вклучувал истражување на тоа каков звук и стил очекувала публиката од Розга и дека траело речиси четири години пред да го најдат сопствениот пат.[22]

Кариерата на Розга брзо почнала да се движи нагоре, особено во 2008 кога ја освоила главната награда на Сплитскиот музички фестивал за најслушана песна со „Gospe moja“ од минатата година. Потоа, го издала синглот „Daj šta daš“ којшто се искачил на врвот на табелите во Хрватска и во соседните држави. Песната исто така ја освоила главната награда во 2009 со тоа што била најслушаната песна на минатогодишниот фестивал.[21] Два други сингла биле издадени во 2008, вклучувајќи ги и „Djevica“ (македонски: Девица) и „Ožiljak“ (македонски: Белег). Во 2009, Розга настапила на Хрватски Радиски Фестивал со „Svega ima, al' bi još“ (македонски: Сè има, но би сакала уште) во категоријата поп-фолк музика.[23] Розга настапила на Сплитскиот фестивал од 2009 со „Rodit' ću ti 'ćer i sina“ (македонски: Ќе ти родам ќерка и син) и следната година, во 2010, третпат по ред, ја освоила главната награда за најслушана песна со „Rodit' ću ti 'ćer i sina“.[5] На крајот на годината, со издавањето на песната „Nevjeran do groba“ (македонски: Неверен до гроб), дует со бендот Miligram и „Ostavit ću svitlo“ (македонски: Ќе го оставам светлото), дует со Клапа Искон.[24]

2009–2011: Bižuterija[уреди | уреди извор]

Во мај 2010, соработувала со Жељко Самарџиќ на песната „Ima nade“ (македонски: „Има надеж“) и музичкото видео за неа снимено во Сплит под дирекција на Жељко Петрес.[25] Во 2010, после премиерата на Сплитскиот Фестивал, „Bižuterija“ (македонски: „Бижутерија“) била најслушаната песна на летото и број еден сингл во Хрватска и на целиот Балкан.[5] Песната се смета за пресврт во кариерата на пејачката поради тоа што ѝ донела преголема популарност.[26] Од 2020 година, снимката од аудиото и од официјалното музичко видео за песната имаат повеќе од 35 милиони прегледни на платформата Јутјуб.[27][28] Во почетокот на 2011, Розга го издала својот втор студиски албум Bižuterija којшто се продал во тираж од 15,000 копии во првиот месец по издавањето и со тоа ѝ дал златен сертификат од Хрватската Фонографска Асоцијација.[29] Од албумот произлеге неколку хит синга, вклучувајќи ги насловната песна, „Karantena“, „Ona ili ja“ и „Rodit ću ti 'ćer i sina“. За да го промовира албумот, Розга ја започнала турнејата Бижутерија која ги посетила сите поголеми градови во Хрватска, почнувајќи со концерт во Задар на 27 октомври 2011. Розга била првиот женски артист кој ги распродал сите влезници за Спаладиум Арена (со капацитет од околу 12,000 луѓе) во нејзиниот родне град Сплит на 11 февруари 2011.[30][31] По неколку месеци, имала уште еден распоран концерт во Загреб во салата Чибона.[32]

Истата година, Розга освоила Порин награда (Хрватска верзија на Греми наградите) во категоријата Хит на Годината со „Bižuterija“ на 18-та церемонија.[33] Наградата предизвикала контроверзија поради тоа што освоила најмногу гласови од публиката но многу хрватски музички артисти и критичари не ја прифатиле.[34][35] Подоцна таа пролет, соработувала со групата Connection на песната „Dalmatinka“ („Далматинка“) којашто станала летен хит.[36] Во летото 2011, настапила со „Razmažena“ („Разгалена“) на Сплитскиот Фестивал и освоила уште една главна награда за најмногу гласови од публиката. Музичкото видео за песната, режирано од Gitak TV и издадено на 18 октомври ја прикажува Розга облечена како невеста и како бега од својата венчавка по краток разговор со свештеник; од 2021, има повеќе од 16 милиони прегледни на нејзиниот официјален канал на Јутјуб.[37] На крајот на 2011, таа го издала нејзиното двојно ЦД компилација насловена Best of. Првиот диск од албумот ги вклучува најголемите хитови на нејзината солистичка кариера и вториот диск, најголемите хитови во годините со Магазин (1996–2006).[38] Во ноември, таа година Розга го имала првиот соло концерт во Сава Центарот во Белград и во декември ја започнала соработничката турнеја насловена Karlovačko live 2011. со бендот Бајага и инструктори за чиешто времетраење ги посетила сите најголеми градови во Хрватска.[39][40]

2012–2017: Moderna žena[уреди | уреди извор]

На 3 март 2012, Розга ја издала „Zanemari“ („Занемари“) заедно со музичко видео режирано од страна на Дарко Дриновац на 23 април 2012.[41][42] На Сплитскиот Фестивал во 2012, таа ја извела песната „Solo igračica“ („Соло танчарка“) којашто ѝ ја донела наградата Srebrni galeb односно второто место одбрано од страна на публиката. Истовремено, Розга го издала и летниот сингл „Dobitna kombinacija“.[43] По неколку месеци, снимила музички видеа за двата сингла во Сарајево под режија на ГОТИВА Сарајево.[44] Музичкото видео, издадено на 27 септември 2012, ги комбинирало двете песни во една, со што се создал краткометражен филм споен во едно. Со ова Розга станала првата пејачка во Хрватска и во соседните држави да направи таков обид.[45] На 26 март 2013, Розга го издала синглот „Nirvana“ заедно со музичко видео на кое таа изведувала кореографија поддржана од два машки танчари. Песната, којашто добила голема покриеност од страна на медиумите и пресот, освоила многу висок успех во сите поранешни Југословенски држави.[46] Од 2021, музичкото видео за песната е второто најгледано на музичкиот канал на Розга со 36.5 милиони прегледи.[47] Истото лето, ја издала песната „Obožavam“ („Обожавам“) и во ноември, 2013, баладата „Cirkus“ („Циркус“).[48][49] Песните се искачиле на броевите 5 и 2 на Хрватската Табела на Синглови, последователно.

На почетокот на 2014, на 24 јануари, Розга ја издала баладата „Prsti zapleteni“ („Заплетени прсти“) во соработка со И. Брнас и Перо Козомара и Клапа Ришпет.[50] На 14 март 2014, Розга ја издала песната „Okus mentola“ („Вкус на ментол“) којашто станала хит сингл и нејзиното музичко видео има повеќе од 25 милиони прегледи на Јутјуб каналот на пејачката од 2020.[51] Истото лето, ја издала песната „Život je čudo“ („Животот е чудо“) напишана од парот Хуљиќ заедно со музичко видео снимено на плажа и режирано од Дарко Радусин.[52] Песната „Odo' ja“ („Јас отидов“) снимена за саундтракот на популарното телевизиско шоу Kud puklo da puklo била издадена на 6 ноември 2014.[53][54] На 9 декември 2014, Розга ја издала песната „Tsunami“ („Цунами“), сингл којшто станал еден од нејзините најголеми хитови за најкратко време. За 24 часа од издавањето, песната имала повеќе од 400,000 прегледи на Јутјуб, со што станала најгледаното видео на пејачката за еден ден.[55] Од 2021, песната имала повеќе од 47 милиони прегледи на Јутјуб, со што станало најгледаното видео на Розга на платформата.[56] Во 2015, биле изадени песните „Kraljica“ („Кралица“) на 21 јуни и „Otrov“ („Отров“) на 27 ноември.[57][58] По кратка музичка пауза, Розга ја издала баладата „Udajem se“ („Се венчавам“) како сингл на 16 февруари 2016.[59] На 15 јули 2016, песната „Nasljednik“ („Наследник“) била издадена како летен сингл.[60] Ова било проследено со баладата „Pismo-Glava“ на 8 декември 2016 и со насловната песна „Moderna žena“ („Модерна жена“) на 16 декември 2016, заедно со придружните музички видео режирани од Дарко Дриновац и Дарко Радусин, последователно.[61][62]

Шест години по издавањето на претходните албуми, на 16 декември 2016, Розга го издала третиот студиски албум Moderna žena преку Croatia Records.[63] Албумот бил издаден во формат на двоен диск: првиот диск содржел 6 нови песни и 5 претходно издадени синглови, а вториот диск ги содржел нејзините постари синглови издадени во периодот помеѓу 2011 и 2014.[64] Од првата недела по издавањето, Moderna žena дебитирал на врвот на Хрватската Табела за Албуми и останал таму 11 последоателни недели, 17 недели после неговото издавање.[63][65] Само 3 месеци по издавањето, албумот добил златен сертификат и продал повеќе од 5,000 копии.[63] Албумот исто така станал најдобро продаваниот албум на годината во Хрватска во 2017.[13] Бил номиниран за Најдобар Поп Албум на Наградите Порин одржани на 17 март 2017.[63] На 16 декември 2016, песната „Prava Koke“ („Вистинска кокета“) за саундтракот на мјузиклот Matilda била издадена преку Dallas Records.[66]

Песната „Žileti“ („Жилети“), напишана од Саша Лазиќ и аранжирана од Аца Крсмановиќ била издадена како трет сингл од албумот на 16 март 2017. Песната добила 210,000 прегледи во еден ден и повеќе од 600,000 прегледи во една недела.[67] На 11 април 2017, Розга го издала последниот сингл од албумот, насловен „Ne pijem, ne pušim“ („Не пијам, не пушам“) заедно со музичко видео режирано од Дарио Радусин и инспирирано од Роберт ПалмероватаAddicted to Love“.[68] Истото лето, таа издала две нови песни; баладата „Rodjena sam“ („Родена сум“), напишана од Роберт Пилепиќ и аранжирана од Перо Козомара во јуни и песната „Svjetla neona“ („Неонски светла“) напишана од дуото Хуљиќ, во јули.[69][70] На 13 ноември 2017, Розга ја извела „Prsten na sto“ („Прстен на маса“) во Лисинскиот театар заедно со црногорскиот пејач Сергеј Ќетковиќ.[71]

2018–2020: нови синглови и настапи[уреди | уреди извор]

На 27 март 2018, после турнеја во Австралија, Розга издала сингл насловен „Najbolji dan“ („Најдобар ден“), напишан од Тончи и Вјекослава Хуљиќ заедно со музичко видео режирано од Сандра Михајлевиќ.[72] На 29 мај 2018, Розга се појавила на народни радио кадешто настапила во Living Room Acoustic и дала интервју; нејзиниот акустичен медли во живо на песните „Oprosti mala“, „Opijum“ и „S druge strane mjeseca“ има повеќе од 23 милиони прегледи од 2024 година.[73] На 20 јули, истата година, Розга издала уште еден сингл насловен „Uzmem koliko mi daš“ („Земам колку што ми даваш“) напишан од парот Хуљиќ заедно со музичко видео режирано од Дарио Радусин и снимено во Истра.[74]

Во септември, Розга издала уште една песна, насловена „Ostani“ („Остани“) напишана од страна на текстописецот Емина Јаховиќ и продуцирана од Дарко Димитров.[75] Песната и музичкото видео го привлекле вниманието на медиумите поради промената ви имиџот и звукот на пејачката.[76] По првите 24 часа од издавањето, песната добила 350,000 прегледи, што е второто најгледано музичко видео на пејачката во првиот ден после „Цунами“ коешто имало 400,000 прегледи во ден. На 29 јануари 2019, Розга ја издала баладата насловена „Moje Proljeće“ („Моја пролет“) напишана од Јаховиќ и продуцирана од Дарко Димитров. Истиот ден ја извела песната на Музичката Церемонија од 2019 (MAC) шоуто во Белград.[77] Музичко видео за песната, коешто претставува емотивна Розга како ја пее песната и талка во зимна шума, режирано од Дарио Радусин, било издадено истиот ден. Собрало 2 милиони прегледи на Јутјуб за една недела и добило пофалби од нејзината фан база.[78]

На 28 јануари 2020, Розга ја издала песната „Sveto Pismo“ („Свето Писмо“) којашто исто така ја извела на MAC Awards Show во 2020. Песната била напишана од Тончи и Вјекослава Хуљиќ, продукцијата била аранжирана од Дарко Димитров и српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ.[79] Наредниот месец, Розга се појавила на македонското шоу Златна Бубамара на популарноста, кадешто ја добила наградата за најдобра регионална пејачка. Исто така ги извела песните „Sveto Pismo“, „Cirkus", "Ne pijem, ne pušim" и "Dani su bez broja" за време на шоуто.[80] Почнувајќи на 12 април 2020, а завршувајќи на 17 мај 2020, за време на пандемијата поврзана со COVID-19, Розга прикажала седум неделни мини концерти во живо преку Instagram Live и Јутјуб за време на коишто испеала акустични преработки на нејзините песни од нејзината дневна соба.[81]

2020–сегашност: нови синглов, Minut Srca Mog и турнеја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на 2019, Розга открила дека работи на акустичен албум којшто ќе содржи 17 акустични преработки на нејзините песни со групата Magazin. Инспирацијата за албумот дошла по големата популарност на нејзиниот акустичен медли на настанот во живо на narodni Radio.[82] Албумот бил закажан за издавање во 2020, но поради пандемијата поврзана со COVID-19, Розга открила дека неговото издавање ќе биде одложено за 2021. Така, таа ја избришала сета работа која ја завршила на почеток и почнала да снима одново.[83][84] На 12 ноември 2020, Розга снимила преработка на песната „Kad nema ljubavi“ („Кога нема љубов“) од хрватскиот пејач Илан Кабиљо како дел од проектот Нови Звуци на 90-те.[85] Таа ја имала претходно изведено истата песна помешана со „Sveto pismo“ и преработка на „Najlipše te jubi oni što te gubi“ („Најдобро те љуби тој што те губи“) od Оливер Драгојевиќ во живо во март порано истата година на Golden Studio Awards во 2020.[86] На 7 декември 2020, Розга се појавила на Christmas Living Room на народни радио кадешто извела акустична преработка на Петар Грашовата „Fritula“.[87] На 8 декември 2020, Розга се појавила на деветтиот собир на HEP Opskrba кадешто имала интервју и извела акустични преработки на пет песни.[88] На 25 декември, на Божиќ, Розга одржала онлајн концерт во живо на Instagram придружена со Милан Терзе на гитара и Карло Дотур на мандолина.[89][90]

На 16 април 2021, како прослава на 25 години поминати во музичката индустрија, Розга соработувала на преработка на „Suze Biserne“ со Tonči Huljić & Madre Badessa band [hr] за албумот Inamorana (2021) којшто бил издаден преку Croatia Records.[91] Хуљиќ планирал и изјавил дека концепт за музичкото видео за преработката постои.[92] На 5 јуни 2021, Розга извела мешавина од песните на Наташа Беквалац и реаранжирани верзии на песните „Cirkus“ и „Minut' srca tvog“ на шоуто MAC Awards од 2021.[93] Летото 2021, Розга одржала локална турнеја со свирки во неколку градови во Хрватска, Србија, Северна Македонија и Словенија.[94] На 15 декември 2021, песната „Ti i Ja“, соработка помеѓу Розга и Саша Матиќ вклучена на студискиот албум Dva života, била издадена заедно со музичко видео.[95] На 18 јануари 2022, Розга се појавила на Ami G show во Белград, кадешто дала интервју, извела неколку од своите хит песни и испеала дует со Саша Матиќ на песната „Ti i Ja“.[96] На 19 мај, 2022, Розга се појавила на Living Room acoustic на народни кадешто ги извела песните „Ne pijem, ne pušim“, „Solo igračica“ и сплет од „Nebo boje moje ljubavi“, „Minut' srca tvog“ и „Ginem“. Исто така дала кратко интервју кадешто го објавила својот концерт на Fusion World Music Festival на 19 јули 2022 и еден во Загребачката Арена на 17 декември 2022 кој бил и воведен од нејзината регионална Турнеја „Minut Srca Mog“.[84][97] Турнејата ги посетила сите поголеми градови во регионот, вклучувајќи ги Сплит, Белград, Скопје, Сараево и Љубљана.[98] За кореографијата на Турнејата, Розга го искористила познавањето кое го имала стекнато за време на нејзините часови по балет од детството.[99]

На 15 септември 2022, Розга открила дека насловот на нејзиниот акустичен компилациски албум ќе биде Minut Srca Mog (мк: „Минута од моето срце“) во сеќавање на нејзиниот сингл од 1996. Два сингла биле издадени од албумот, вклучувајќи ги „Zar je ljubav spala na to“ (мк: „Зарем љубовта се сведе на тоа“) со Матија Цвек во септември 2022[100][101] и „Grizem“ („Гризам“), оригинлано вклучена на вториот студиски албум на Розга Bižuterija била (2011) издадена како вториот сингл од албумот заедно со визуелно видео во режија на Дарио Радусин на 22 октомври.[102] Синглот бил успешен на табелата HR Top 40, радио станицата на државата, кадешто се искачил на четвртото место на крајот на неделата на 29 август 2022. Само песната со Цвек била реаранжирана музички, додека остатокот од албумот ги вклучувал песните во оригинална форма, изведени и испеани во живо со додаток на инструменти како жици, француски хармоники и медитерански мандолини.[103]

На 3 ноември за време на интервју со Dalmacija News, Розга го презентирала нејзиниот нов сингл „Samo se ljubit' isplati“ („Се исплаќа само да се љуби“) и објавила музичко видео. Песната била издадена со намерата да ги потсети слушателите на нејзиниот музички стил како главна пејачка на групата Магазин.[104] На 11 ноември, придружно музичко видео за песната ја имало својата премиера на Јутјуб каналот на пејачката.[105] На 14 ноември, Minut Srca Mog бил издаден на Јутјуб и на други платформи за спуштање. Истиот ден, пејачката ја одржала неговата промоција во Загрепскиот Хотел Еспланада, кадешто била придружена од нејзини блиски роднини, соработници и пријатели и извела неколку од песните на албумот.[106] На 20 ноември 2022, се појавила на последната вечер на хрватското талент шоу Zvijezde pjevaju „Ѕвездите пејат“ кадешто ја извела „Samo se ljubit' isplati“ во живо.[107] На 25 јануари 2023, Розга се појавила заедно со Матиќ на MAC Music Awards од 2023 кадешто ја извеле песната „Ti i Ja“ заедно во живо.[108] Во јануари 2023, Розга се појавила на шоуто Cesarica кадешто ја извела песната „Samo se ljubit' isplati“ во живо.[109] На 24 март 2023, се појавила на церемонијата за награди 29. Večernjakovoj ruži во Хрватскиот Национален Театар во Загреб, кадешто ја извела песната „Oprosti Mala“.[110][111] На 26 јуни 2023, Розгаг настапила со „Idi Ti“ на Мелодиите на Хрватскиот Јадран 2023; ја опишала песната како „омилената“ која Вјекослава ја напишала за неа.[112] На 5 декември, се појавила на концертот на Александра Пријовиќ во Загрев кадешто заедно испеале неколку од нејзините песни.[113]

Приватен живот и активизам[уреди | уреди извор]

Малку се знае за приватниот живот на Розга и нејзините љубовни врски.[5] Розга често има изјавувано за време на интервјуа дека претпочита да не зборува за својот приватен живот и дека сака повеќе да се фокусира на музиката за време на интервјуата.[1][94] Врската за која Розга најотворено зборувала била таа со Стјепан Хаусер, челистот на хрватскиот бенд 2Cellos. Двајцата се запознале во 2015 и наредната година се вериле.[114][115] Во 2017, врската на верениците завршила по две години.[116] Од 2006, Розга добила дијагноза на хипертироидизам што ѝ предизвикало кожни проблеми, прекумерна замореност и губиток на тежина. Розга добива дневна хормонска терапија на дневна база за нејзиниот проблем.[117] Во 2018, на Розга ѝ била дијагностицирана тахикардија за која добива терапија со бета блокатори.[118] Во 2020, Розга пријавила човек кој ја следел на полицијата, тужејќи го што ја следел од август 2019 до септември 2020.[13][90] За време на интервјуа, Розга во неколку наврати изјавила дека никогаш не пие алкохол и ја чува кожата од сонцето.[119]

За време на интервју со Т-портал во јануари 2017, за време на движењата против абортусот во Хрватска, Розга ги поддржала правата на жените на абортус, изјавувајќи дека тоа е личен избор. За време на истото интервју, таа исто така ја искажала својата поддршка за родовата еднаквост и за припадници на заедницата на ЛГБТ.[120] Во 2013, Розга се појавила на концертот на Горан Бреговиќ во Сараево под насловот Saso Mange на кој биле собрани пари за музичкото образование на припадници на ромската заедница.[121] Во април 2017, учествувала на настан во Загреб, насловен „Gelem, Gelem - World4Them“ за време на кој биле споделени резултатите на проектот насочен кон интеграција на малцинството на ромите во образовниот систем и на заштитата на нивните човекови права.[122] На 21 март 2016, како дел на концерт посветен на светскиот ден на луѓето со Даунов Синдром, Розга учествувала на концерт во Загреб.[123]

За време на нејзината кариера, Розга соработувала со неколку хрватски и интернационални модни и козметички брандови. Од 2015, станала амбасадор на францускиот козметички бренд Garnier во 9 држави во Источна Европа.[124] Истата година, заедно со босанскиот фудбалер Емир Спахиќ, соработувала со кредитен договор на Sberbanke BH.[125] Исто така служела и како промотер на италијанскиот моден бренд Liu Jo, хрватскиот моден бренд ELFS и автомобилскиот бренд SEAT Хрватска.[126][127][128] Во 2020, Розга исто така соработувала со Макс Фактор во Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина.[129]

Уметнички стил[уреди | уреди извор]

Музиката на Розга генерално е класифицирана како поп. Нејзините првични музички албуми биле под големо влијание на медитеранскиот и традиционален музички звук. Музичките проекти од 2010-те наваму инкорпорираат потрадиционални регионални музички стилови, како фолк и турбо-фолк елементи кои исто така можат да бидат класифицирани во жанр насловен како „Хрватски неофолк“.[130] Додека нејзините први два студиски албуми Oprosti Mala и Bižuterija биле поконзистенти кога станува збор за жанрот, нејзиниот трет студиски албум Moderna žena, експериментирал со неколку музички жанрови, вклучувајќи ја мејнстрим музиката, електронска денс музика (ЕДМ), далмациска традиционална музика, поп балади и рап.[63] Розга ја цитирала пејачката на Магазин Љиљана Николовска како нејзината најголема музичка инспирација и главната причина поради којашто се одлучила да започне кариера во музичката индустрија. На Розга ѝ била припишана заслугата за враќање на популарноста на групата Магазин на нивото на коешто била во времето кога Николовска била главната пејачка. Откако Розга се приклучила кон групата, бројот на распродадени концерти исто така се зголемил.[13] Од почетокот на нејзината соло карира, Розга е придружена од бенд којшто се состои само од машки членови за време на нејзините настапи во живо.[83]

Оставина[уреди | уреди извор]

Текстовите на песните на Розга, коишто честопати се напишана од Вјекослава Хуљиќ, често се вртат околу женското искуство со љубов, неверство, независност, скршено срце и засилување на жените.[83][63] Текстот на нејзината најпозната песна „Bižuterija“, го опишуваат искуството на незадоволна жена која е оставена од нејзиниот партнер откако била третирана како „бижутерија“.[131] Текстот „žena, majka, kraljica“ („жена, мајка, кралица“) од песната „Bižuterija“ станал слоган меѓу публиката на Балканот, којшто се користи за моќна жена која лесно може да ги реши животните проблеми. Исто така има добиено широка употреба како реченица за поддржување и засилување на жените и како таква исто така била користена во различни продукти на продажба.[13][132]

Покрај нејзината музичка оставина, Розга исто така е препознатлива по својот моден стил којшто вклучува мини фустанчиња и чевли со високи потпетици кои го добиле името „розгици“.[13] Пејачката го опишала нејзиниот приватен модел стил како многу различен од стилот кој го користи во нејзините настапи бидејќи се состои од фармерки и патики.[133] Критичарите често ѝ даваат комплименти на модните стилови на пејачката, коишто ја придружуваат витката става која таа ја има одржано низ годините.[134] Исто така, на неа се гледа како на симбол на елеганција и жива енергија.[12] Музиката и настапите во живо на Розга служеле како инспирација за пејачката Лорена Буќан, која исто така ја нарекла нејзината омилена пејачка во Хрватска.[135] Во мај 2022, Розга постирала видео на Инстаграм заедно со Ларена од двете како ја пејат песната „Tvoja i Gotovo“ („Твоја и готово“).[136]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

За време на нејзината соло кариера, Розга има освоено многу награди за нејзините песни и албуми. Во 2011, добила Порин награда во категоријата Хит на годината за песната „Bižuterija“.[137] До раните 2020-те, ја добила Главната Награда на Сплитскиот Фестивал пет пати.[138] Покрај тоа, сите три албуми на Розга добиле златна сертификација од Croatian Phonographic Association [hr].[139][140][141]

Список на награди и номинации на Јелена Розга
Награда Година Номинирана работа Категорија Резултати Ref.
Порин 2011 „Bižuterija“ Хит на годината Победничка [137]
2012 „Dalmatinka“ (со Connect (band) [hr]) Номинирана [142]
2014 „Nirvana“ Номинирана [143]
2012 Bižuterija Најдобар Поп Музички Албум Номинирана [137]
2017 Moderna žena Номинирана [144]
Дора 1996 „Aha“ нема Второ место (156 поени) [145]
2006 „Ne zovi me Marija“ 6-то место (19 поени) [146]
2007 „Nemam“ 7-мо место (21 поен) [147]
Главна Награда - Сплитски Музички Фестивал 2008 „Gospe moja“ Најслушана Песна по Година Победничка [138]
2009 „Daj šta daš“ Победничка [138]
2010 „Rodit ću ti 'ćer i sina“ Победничка [148]
2012 „Razmažena“ Победничка [149]
2011 „Razmažena“ „Златно едро“ - глас на публиката Победничка [150]
2012 „Solo igračica“ „Сребрен галеб“ - глас на публиката Второ место [149]
Music Awards Ceremony 2019 „Uzmem koliko mi daš“ Поп Песна од Женски Изведувач Победничка [151]
2020 „Moje proljeće“ Номинирана [152]
2023 „Ti i Ja“ Најдобра Соработка Победничка [153]
„Zar je ljubav spala na to“ Номинирана [154]
Златна бубамара на Популарноста 2020 Јелена Розга Најпопуларна Регионална Пејачка Победничка [80]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Со Магазин
 • Nebo boje moje ljubavi (1996)
 • Da si ti ja (1998)
 • Minus i plus (2000)
 • S druge strane Mjeseca (2002)
 • Paaa..? (2004)

Соло

Компилациски албуми[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наслов Година Улога Забелешки
Najveća pogreška Alberta Einsteina 2006 Девојка со очила Придружна улога [155]
The Lorax 2012 Одри Хрватска синхронизација [156]

Турнеи[уреди | уреди извор]

Главни
Како придружен артист

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 (in hr) Jelena Rozga u emisiji Studio 45. Jelena Rozga's official YouTube channel. 15 September 2012. https://www.youtube.com/watch?v=extijU590WY&t=1817s. 
 2. 2,0 2,1 2,2 'Uvijek sam se tukla s muškima!'. Dnevnik.hr. Занемарен непознатиот параметар |trans_title= (help); Занемарен непознатиот параметар |изворен датум= (help); Занемарен непознатиот параметар |датум на пристап= (help)
 3. (in mk) Zivot so stil - Jelena Rozga 01.12.2013. Јутјуб. https://www.youtube.com/watch?v=U82nEGqgLds&ab_channel=Elenazivotsostil. Retrieved 12 септември 2021. 
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 (in hr) Jelena Rozga u emisiji Portret '12. Хрватски музички канал. Официјален Јутјуб канал на Јелена Розга. 11 декември 2012. https://www.youtube.com/watch?v=_x-DEWTBlXs&t. 
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 „Jelena Rozga“ [Јелена Розга]. Večernji list (хрватски). 1 декември 2016. Посетено на 10 август 2022.
 6. Клариќ, М. (10 март 2016). „U 97. godini umrla teta Lepa, sjajna koreografkinja, muza i ljubav Miljenka Smoje“ [На 97-годишна возраст починала тета Лепа, сјајна кореографка, муза и љубов на Миљенко Смоје]. Слободна Далмација (хрватски). Посетено на 24 јули 2020.
 7. 7,0 7,1 7,2 (in mk) Еден на Еден - Јелена Розга и Пеперминт. Еден на еден. 16 декември 2013. https://www.youtube.com/watch?v=zJ1EaQ3r94k&t=1407s. 
 8. „Ovako je Jelena Rozga izgledala prije 19 godina!“ [Вака изгледала Јелена Розга пред 19 години]. Net.hr (хрватски). 2 април 2011. Архивирано од изворникот на 2018-08-26. Посетено на 10 август 2022.
 9. „Kako je mlada Jelena Rozga zvučala daleke 1994. godine?“ [Како звучела младата Јелена Розга во далечната 1994?]. Dalmacija News (хрватски). 5 мај 2014. Посетено на 10 август 2022.
 10. 10,0 10,1 „Jelena Rozga otkrila kako je postala član Magazina“ [Јелена Розга открива како станала член на Магазин]. Глоси Еспресо (српски). 25 март 2015. Посетено на 10 февруари 2024.
 11. (in sr) Tonči Huljić - Šta sam tebi & ko sam sebi. Јутјуб. 18 мај 2021. https://www.youtube.com/watch?v=QRa9KNEpJrQ&t=2475s&ab_channel=K1Televizija. Retrieved 10 февруари 2024. 
 12. 12,0 12,1 „Biografija“ [Биографија] (хрватски). Официјална страница. Архивирано од изворникот на 2022-11-27. Посетено на 10 септември 2021.
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 Толиќ, Долорес (23 февруари 2021). „Od plahe balerine do zvijezde regije: Jelena Rozga Slavi četvrt stoljeća karijere“ [Од русокоса балерина до регионална ѕвезда: Јелена Розга слави четвртина кариера]. Gloria (хрватски). Посетено на 10 февруари 2024.
 14. 14,0 14,1 Чулар, Клаудија. „Magazin“ (хрватски). Croatia Records. Посетено на 10 февруари 2024.
 15. „Dora 1997: Magazin - "Opium". Eurovision World. Посетено на 10 февруари 2024.
 16. „Skalinada - Melodije Hrvatskog Jadrana - 1997“ (хрватски). Skalinada. Посетено на 10 февруари 2024.
 17. Т., Љ. (19 октомври 2018). „Snimak Star 24 Godine Ugledao Svetlost Dana: Nikada ne bi ste prepoznali ovu pevačicu“ [Снимка стара 24 години го гледа светлото на денот: Никогаш не би ја препознале оваа пејачка] (српски). Блиц. Посетено на 10 февруари 2024.
 18. 18,0 18,1 18,2 Чулар, Клаудија (18 мај 2015). „Magazin - Kokolo“ (хрватски). Croatian Music Channel. Посетено на 10 февруари 2024.
 19. „Dora 2005: Danijela, Goran Karan, Vesna Pisarović & Magazin“ [Дора 2005: Данијела, Горан Каран, Весна Писаровиќ и Магазин]. ESC Today. 27 јануари 2005. Посетено на 10 февруари 2024.
 20. Ј. Гери, Кристофер; Мадај, Барбара; Мелиш, Лиз; Находилова, Јана (2007). „The concept of turbofolk in Croatia: inclusion/exclusion in the construction of national musical identity“ [Концептот на турбофолк во Хрватска: вклученост/исклученост во конструкцијата на национален музички идентитет] (PDF). Лондон: SSEES Publications. Школа на UCL за Словенски и Источноевропски јазици.
 21. 21,0 21,1 „Jelena Rozga“ [Јелена Розга]. Вечерњи лист (хрватски). 1 декември 2016. Посетено на 12 септември 2021.
 22. Tonči Huljić: Moj najveći hit ostat će 'Sve bi seke ljubile mornare' - 24 pitanja. 24 sata. Јутјуб. 7 септември 2019. https://www.youtube.com/watch?v=0017StXHEKw&ab_channel=24sata. Retrieved 10 февруари 2024. 
 23. „Jelena Rozga: Ja samo pjevam, politika me ne zanima!“ [Јелена Розга: Јас само пејам, политиката не ме интересира] (хрватски). 27 мај 2009. Посетено на 12 септември 2021.
 24. „Jelena Rozga: Ja sam vatra živa“ [Јелена Розга: Јас сум жив оган] (српски). Свет Скандал. 16 април 2010. Посетено на 10 февруари 2024.
 25. „Jelena Rozga i Željko Samardžić snimili spot za pjesmu "Ima nade" [Јелена Розга и Жељко Самарџиќ снимиле музичко видео за песната "Ima nade"]. Вечерњи. 29 април 2010. Посетено на 10 февруари 2024.
 26. „Jelena Rozga: Ne volim kada se od pjesama radi filozofija“ [Јелена Розга: Не сакам кога од песните се прави филозофија]. Шибенски Портал. 23 август 2015. Посетено на 10 февруари 2024.
 27. Jelena Rozga - Bizuterija (Audio 2010). Официјалниот Јутјуб канал на Јелена Розга. 11 јуни 2010. https://www.youtube.com/watch?v=sQQGv0BTjN0. 
 28. Jelena Rozga - Bizuterija (Official Video 2010). Официјалниот Јутјуб канал на Јелена Розга. https://www.youtube.com/watch?v=HkaTCmfCF6E. 
 29. Паиќ, Винко (17 март 2011). „Jeleni Rozgi uručena zlatna ploča za album Bižuterija“ [На Јелена Розга ѝ е врачен златен сертификат за албумот Бижутерија] (хрватски). Story. Посетено на 10 февруари 2024.
 30. Подгорски, Мартина (12 февруари 2011). „Sve tajne prve žene koja je rasprodala Spaladium Arenu“ [Сите тајни на жената која ја распродаде Спаладиум Арената]. Дневник (хрватски). Посетено на 10 февруари 2024.
 31. Васиља, Гордана (2011). „Jelena Rozga - dokumentarac "Hodam na prstima". Јутјуб. Архивирано од изворникот 21 December 2021. Посетено на 10 февруари 2024.
 32. М., Б. (16 април 2011). „Video - Bravo Jelena: Rozga osvojila Zagreb koncertom punim pozitivne energije“ [Видео - Браво Јелена: Розга го освои Загреб со нејзините концерти преполни со позитивна енергија] (хрватски). Индекс. Посетено на 10 февруари 2024.
 33. 'Bižuterija' Jelene Rozge proglašena hitom godine, Gibonni spasio Porin od dosade“ ['Бижутерија' од Јелена Розга Насловена Хит на Годината, Џибони го Спаси Поринот од Досада]. Јутарњи Лист (хрватски). 16 мај 2011. Посетено на 10 февруари 2024.
 34. „Osjećala sam se nepoželjnom na Porinu“ [Се чувствував непосакувано на Порин]. T portal (хрватски). 20 мај 2011. Посетено на 10 февруари 2024.
 35. Марјановиќ, Хрвоје (17 мај 2011). "Bižuterija" se dogodila vama“ [„Bižuterija“ ви се случи вам]. Индекс (хрватски). Посетено на 10 февруари 2024.
 36. „Dečki iz Connecta i Jelena Rozga snimili pravi ljetni hit - pjesma se zove 'Dalmatinka'!“ [Момците од Конект и Јелена Розга снимија вистински летен хит - песната се вика 'Далматинка']. 3 June 2011. Посетено на 10 февруари 2024.
 37. К., С. (17 октомври 2011). „Pogledajte Ekskluzivno spot Jelene Rozge za pjesmu 'Razmažena'!“ [Погледнете го Ексклузивно Спотот на Јелена Розга за песната „Разгалена“!]. Дневник (хрватски). Посетено на 10 февруари 2024.
 38. „The best of Jelena Rozga“ [Најдоброто од Јелена Розга] (хрватски). Croatia Records. 20 декември 2011. Посетено на 10 февруари 2024.
 39. Филиповиќ, Мирјана (12 ноември 2011). „Jelena Rozga nakon deset godina ponovno zapjevala u Sava centru“ [Јелена Розга после десет години повторно запеала во Сава Центарот]. Вечерњи (хрватски). Посетено на 10 февруари 2024.
 40. Бурчул, Никола (25 септември 2011). „Karlovačko Live spojilo Bajagu i Rozgu“ [Karlovačko Live ги спојува Бајага и Розга] (хрватски). Музика. Посетено на 10 февруари 2024.
 41. „Jelena Rozga objavila novi singl "Zanemari" [Јелена Розга го објавува новиот сингл „Zanemari“] (хрватски). Index. 3 март 2012. Посетено на 10 февруари 2024.
 42. Jelena Rozga - Zanemari (Official Video 2012). Официјален Јутјуб канал на Јелена Розга. 23 април 2012. https://www.youtube.com/watch?v=0T7X-v3oJGw&ab_channel=JelenaRozga. Retrieved 10 февруари 2024. 
 43. „Jeleni Rozgi na Srebrnom galebu i najboljem stylingu čestitala mama“ [На Сребрениот галеб и на најдобриот стајлинг на Јелена Розга ѝ честитала мајка ѝ]. 2 јули 2016. Архивирано од изворникот на 9 септември 2017. Посетено на 10 феврруари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 44. „Jelena Rozga u Sarajevu snimila jedan spot za dvije pjesme“ [Јелена Розга во Сараево Снимила Еден Спот за Две Песни]. Вечерњи лист (хрватски). 25 септември 2012. Посетено на 10 февруари 2024.
 45. Скоти Чавлина, Јосипа (25 септември 2012). 'Neobična dobitna kombinacija' Jelene Rozge“ [Необичната Добитна Комбинација на Јелена Розга] (хрватски). Story. Посетено на 10 февруари 2024.
 46. П., М. (27 март 2013). „Premijera: Novi spot Jelene Rozge za pesmu Nirvana“ [Премиера: Нов спот на Јелена Розга за песната Нирвана] (хрватски). Свет Плус.
 47. Jelena Rozga - Nirvana (Official Video 2013) HD. Официјален Јутјуб канал на Јелена Розга. 26 март 2013. https://www.youtube.com/watch?v=Y5e1tYuCOBo&feature=emb_. 
 48. „Jelena Rozga objavila singl "Obožavam" [Јелена Розга го објавува синглот „Обожавам“] (хрватски). Ljepota i zdravlje. 22 април 2018. Архивирано од изворникот на 9 септември 2017. Посетено на 3 август 2020.
 49. Скоти Чавлина, Јосипа (5 ноември 2013). „Jelena Rozga: "Pjevajući 'Cirkus' jedva sam se suzdržala da ne zaplačem" [Јелена Розга: „Пеејќи ја 'Циркус' одвај се воздржував да не заплачам“] (хрватски). Story. Посетено на 10 февруари 2024.
 50. „Klapa Rišpet i Jelena Rozga: Prsti zapleteni!“ [Клапа Ришпет и Јелена Розга: Prsti zapleteni!]. Scena (хрватски). 28 јануари 2014. Посетено на 11 февруари 2024.
 51. Jelena Rozga - Okus Mentola (Official Video 2014) HD. Официјален Јутјуб канал на Јелена Розга. 14 март 2020. https://www.youtube.com/watch?v=QzWvvb_6oxY. 
 52. "Život je čudo": Pogledajte kako Jelena Rozga izgleda u novom spotu!“ [„Život je čudo“: Погледнете како изгледа Јелена Розга во новиот спот!]. Свет (српски). Посетено на 11 февруари 2024.
 53. „Jelena Rozga objavila spot za pjesmu Okus mentola“ [Јелена Розга објави спот за песната Вкус на ментол]. Дневник (хрватски). 14 март 2014. Посетено на 11 февруари 2024.
 54. „Jelena Rozga objavila novi spot Odo' ja soundtrack iz serije Kud puklo da puklo“ [Јелена Розга објави нов спот за Odo' ja од ТВ шоуто Kud puklo da puklo]. Dnevnik (хрватски). 6 ноември 2014. Посетено на 11 февруари 2024.
 55. „Rozga 'izazvala' tsunami: Obara rekorde!“ [Розга предизвика цунами: Ги обара рекордите]. Dnevnik (хрватски). 10 декември 2014. Посетено на 11 февруари 2024.
 56. Jelena Rozga - Tsunami (Official Video 2014) HD. 9 декември 2014. https://www.youtube.com/watch?v=JO3ZHx9GYDI&feature=emb_title. 
 57. „Jelena Rozga - Kraljica“ (хрватски). Радио Лабин. 22 јуни 2015. Посетено на 11 февруари 2024.
 58. Бува, Миа (27 ноември 2015). „Jelena Rozga predstavila novi singl 'Otrov'! Poslušajte!“ [Јелена Розга го претстави новиот „Otrov“! Слушнете!]. Вечерњи (хрватски). Посетено на 11 февруари 2024.
 59. „Jelena Rozga: 'Udajem se' [Јелена Розга: „Се венчавам“] (хрватски). Стори. 19 февруари 2016. Посетено на 11 февруари 2024.
 60. Брнад, Тена (16 јули 2016). „Jelena Rozga predstavila novi spot i pjesmu "Nasljednik" [Јелена Розга ги претстави новиот спот и песната "Nasljednik"] (хрватски). Lika Club. Посетено на 11 февруари 2024.
 61. „Jelena Rozga ima novi hit: Zaplakala sam kad sam pročitala stihove“ [Јелена Розга има нов хит: Заплакав кога ги прочитав стиховите]. Вечерњи лист (хрватски). 8 декември 2016. Посетено на 11 февруари 2024.
 62. М., Б. (16 декември 2016). „Kome se obratila Rozga? "Neću ne, da me jadnice žale" [Кому се обрати Розга? „Не сакам да ме сожалуваат јадници“]. Дневник (хрватски). Посетено на 11 февруари 2024.
 63. 63,0 63,1 63,2 63,3 63,4 63,5 G., A. (24 November 2017). „Bravo Jelena Rozga najtiražnija glazbenica godine“ [Well-done Jelena Rozga is the most sold artist of the year] (хрватски). Story. Посетено на 18 September 2021.
 64. „Novi studijski album Jelene Rozge 'Moderna žena' [Новиот студиски албум на Јелена Розга 'Модерна жена'] (хрватски). Croatia Records. 16 декември 2016. Посетено на 11 февруари 2024.
 65. „Službena tjedna lista prodanih albuma u Hrvatskoj“ [Службена листа на албуми продадени во Хрватска] (хрватски). Top Lista. Посетено на 11 февруари 2024.
 66. PRAVE KOKE - Jelena Rozga (iz mjuzikla "Matilda"). Далас Рекордс. 16 декември 2016. https://www.youtube.com/watch?v=Urdd0dnQFhA&ab_channel=DallasRecordsTV. Retrieved 11 февруари 2024. 
 67. „Porin - Nominacije 2017. godina“ [Порин - Номинации од 2017 година]. Porin.org. Архивирано од изворникот на 3 април 2017. Посетено на 3 април 2017.
 68. „Jelena Rozga ima spot za pjesmu 'Ne pijem, ne pušim', a spot ima i posvetu...“ [Јелена Розга има спот за песните 'Не пијам, не пушам' и музичкото видео има посвета...]. Вечерњи лист (хрватски). 11 април 2017. Посетено на 11 февруари 2024.
 69. П., Ѓ. (9 јуни 2017). „Jelena Rozga objavila novu pjesmu "Rođena sam" [Јелена Розга ја објавува новата песна "Rođena sam"] (хрватски). Независне. Посетено на 11 февруари 2024.
 70. „Jelena Rozga predstavila novu pjesmu: 'Treba mi mlad, lijep i jak, a ne manijak' [Јелена Розга ја претстави новата песна: „Ми треба млад, убав и силен, а не манијак“] (хрватски). RTL. 11 јули 2017. Посетено на 11 февруари 2024.
 71. „Jelena Rozga i Sergej Ćetković! Publika oduševljena - "Prsten na sto" (video)“ [Јелена Розга и Сергеј Ќетковиќ! Публиката е воодушевена - „Prsten na sto“ (видео)] (српски). Србија данас. 13 ноември 2017. Посетено на 11 февруари 2024.
 72. Белошевиќ, Николина (27 март 2018). „Rozga predstavila Najbolji dan: Moram ga podijeliti s vama i cijelim svijetom [Розга го претставува Najbolji dan: „Мора да го споделам со вас и со целиот свет“] (хрватски). T Portal. Посетено на 11 февруари 2024.
 73. (in hr) Jelena Rozga - Oprosti mala/Opijum/S druge strane mjeseca [narodni Living Room Acoustic]. Јутјуб. 29 мај 2018. https://www.youtube.com/watch?v=NJrzmo0y4r8. Retrieved 11 февруари 2024. 
 74. „Jelena Rozga otkrila svoju slabu stranu“ [Јелена Розга ја откри својата слаба страна]. Croatia Records. 20 јули 2018. Посетено на 11 февруари 2024.
 75. „Jelena Rozga užarila internet“ [Јелена Розга го вжари интернетот]. Croatia Records (хрватски). 2 октомври 2018. Посетено на 11 февруари 2024.
 76. Рожман, Клара (7 октомври 2018). „Jelena Rozga Potpuno Promijenila Imidzh 'Novu frizuru radili su mi osam sati, a neki ne vjeruju i da mogu toliko podići nogu...' [Јелена Розга Целосно го Промени Имиџот 'Новата фризура ми ја правеа осум часа, а некои не можат ни да поверуваат дека толку можам да ја подигнам ногата...']. Јутарњи лист (хрватски). Посетено на 11 февруари 2024.
 77. Белошевиќ, Николина (29 јануари 2019). „Jelena Rozga sa suzama u očima otkriva vlastite osjećaje“ [Јелена Розга со солзи во очите ги откри сопствените чувства] (хрватски). T-portal. Посетено на 11 февруари 2024.
 78. „Spot za Pjesmu "Moje Proljeće" Jelene Rozge Prvi u Trendingu na YouTube-u“ [Спотот за песната „Moje Proljeće“ на Јелена Розга е прво во Трендинг на Јутјуб] (хрватски). Croatia Records. 5 февруари 2019. Посетено на 11 февруари 2024.
 79. „Publika nestrpljivo dočekala novu pjesmu Jelene Rozge“ [Публиката нетрпеливо ја дочека новата песна на Јелена Розга]. Croatia Records. 28 јануари 2020. Посетено на 11 февруари 2024.
 80. 80,0 80,1 Спасовски, Васко (28 февруари 2020). „Златна Бубамара 2020: Сашко Коцев го "избриша" подот со РЕКЕТ, Aтиџе запеа пред публиката! (Галерија)“. Слободен печат. Посетено на 11 февруари 2024.
 81. „Jeste li primjetili što Jelena Rozga radi već tjednima? Podršku joj daje i Nina Badrić“ [Дали приметивте што прави Јелена Розга со недели? Поддршка ѝ дава и Нина Бадриќ]. Gloria (хрватски). 3 мај 2020. Посетено на 11 февруари 2024.
 82. Пливелиќ, Петра (8 мај 2021). „Video: Jelena Rozga 'Moji kućni koncerti na You Tubeu imaju po 700 tisuća pogleda. Fanovima se sviđam prirodna, samo s gitarom' [Видео: Јелена Розга ‚Моите домашни концерти на Јутјуб имаат по 700 илјади прегледи. На фановите им се допаѓам природна, само со гитара‘]. Јутарњи (хрватски). Посетено на 11 февруари 2024.
 83. 83,0 83,1 83,2 (in hr) 5.com s Danielom - Jelena Rozga i David Skoko. Јутјуб. 20 декември 2019. https://www.youtube.com/watch?v=_4nMBLThqzw&ab_channel=Hrvatskaradiotelevizija. 
 84. 84,0 84,1 (in hr) Jelena Rozga - narodni Living room acoustic [cijela emisija]. народни. Јутјуб. 19 мај 2022. https://www.youtube.com/watch?v=Fy3im3ilP38&ab_channel=narodni. Retrieved 11 февруари 2024. 
 85. „Pevačica Jelena Rozga obradila veliki hit“ [Пејачката Јелена Розга Преработи Голем Хит]. Hello magazin (српски). 12 ноември 2020. Посетено на 11 февруари 2024.
 86. „Video, Foto: Nastupi o Kojima će se Još Dugo Pričati Rozga otvorila 'Zlatni studio', poslušajte njenu izvedbu legendarnog dance hita 90-ih“ [Видео, Фото: Настапи за Кои ќе се Зборува Уште Долго - Розга го Отвори Златното Студио, Слушнете ја Нејзината Изведна на Легендарниот Денс Хит од 90-те]. Јутарњи лист (хрватски). 6 март 2020. Посетено на 11 февруари 2024.
 87. Jelena Rozga - Fritula [Christmas Living Room Acoustic]. народни радио. 7 декември 2020. https://www.youtube.com/watch?v=udQUiktCopg&ab_channel=narodni. 
 88. Извори од официјалниот Јутјуб канал на Розга:
 89. Jelena Rozga - Božić kod Jelene - IG live. Јутјуб. 25 декември 2020. https://www.youtube.com/watch?v=HOSzPjj58QU&ab_channel=JelenaRozga. 
 90. 90,0 90,1 „Jelena Rozga održala virtualni koncert: osim glasom, oduševila i haljinom idealnom za blagdane!“ [Јелена Розга одржи виртуелен концерт: освен со гласот, исто така импресионорала со нејзиниот фустан идеален за прославите!]. Gloria (хрватски). 27 декември 2020. Посетено на 10 август 2022.
 91. „Tonči Huljić i Petar Grašo Zajedno u Novoj Pjesmi 'Inamorana' [Тончи Хуљиќ и Петар Грашо Заедно во Новата Песна ‚Inamorana‘]. Журнал (хрватски). 13 април 2021. Посетено на 11 февруари 2024.
 92. (in sr) Velika ispovest Tončija Huljića za Telegraf: Sve o zetu, ćerki, Željku Joksimoviću i Konstrakti. Telegraf.rs. 21 мај 2022. https://www.youtube.com/watch?v=_o2RMcC-nzI&ab_channel=Telegraf.rsTV. Retrieved 11 февруари 2024. 
 93. „Nataša Bekvalac i Jelena Rozga prvi put zajedno nastupaju“ [Наташа Беквалац и Јелена Розга Првпат Настапуваат Заедно]. Srbija danas (српски). 31 мај 2021. Посетено на 11 февруари 2024.
 94. 94,0 94,1 (in mk) Zesko Stolce so Jelena Rozga - Zosto odbi da odgovara!?. Јутјуб. 2 септемри 2021. https://www.youtube.com/watch?v=W2l1-_S9jWg&t=115s. Retrieved 11 февруари 2024. 
 95. „Jelena Rozga i Saša Matić u najiščekivanijem duetu ove godine svojoj publici podarili novi glazbeni užitak“ [Јелена Розга и Саша Матиќ во Најисчекуваниот Дует Оваа Година на Својата Публика ѝ подариле ново музичко уживање]. Gloria.hr (хрватски). 15 декември 2021. Посетено на 11 февруари 2024.
 96. К., Е. (1 февруари 2022). „Traper i pletivo: Jelena Rozga očarala u jednostavnoj kombinaciji idealnoj za zimu“ [Трапер и плетено: Јелена Розга Маѓепса во Едноставна Комбинација Идеална за Зима] (хрватски). T-portal. Посетено на 11 февруари 2024.
 97. Пепелко Фарски, Изабела (19 мај 2022). „Jelena Rozga najavila koncert u zagrebačkoj Areni: 'Za sve godine ljubavi, jedva čekam!' [Јелена Розга Најави Концерт во Загребачката Арена: „За сите години љубов, одвај чекам!"“] (хрватски). 24sata. Посетено на 11 февруари 2024.
 98. „Jelena Rozga progovorila o velikoj promjeni u svom životu: 'Dvadeset i nešto godina mi je trebalo za to' [Јелена Розга Проговорила за Големата Промена во Својот Живот: „Дваесет и нешто години ми требаше за тоа“]. Вечерњи лист (хрватски). 20 мај 2022. Посетено на 11 февруари 2024.
 99. YU SHOWBIZZ - Jelena Rozga: "Beč mi je prekrasan, jer sam napravila dosta lijepih koncerata...". ЈУ Планет. 17 јули 2023. https://www.youtube.com/watch?v=UsF4nZzP0oo&ab_channel=YUPlanet. 
 100. 'Meni je ovo ostvarenje sna': Pogledajte kako izgleda i zvuči Jelena Rozga u zagrljaju Matije Cveka“ [‚Ова за мене е остварување на сонот‘: Погледнете како изгледа и звучи Јелена Розга во Прегратката на Матија Цвек]. Јутарњи (хрватски). 15 септември 2022. Посетено на 12 февруари 2024.
 101. „HR TOP 40 Week 36 2022“ (хрватски). top-lista. 11 септември 2022. Архивирано од изворникот 15 септември 2022. Посетено на 12 февруари 2024.
 102. С., Л. (22 октомври 2022). „Rozga uoči objavljivanja singla pokazala vitku liniju“ [Во очи на објавувањето на синглот Розга ја покажа витката линиија]. Нови лист (хрватски). Посетено на 12 февруари 2024.
 103. (in sr) Kec Na Jedanaest - Jelena Rozga - Novi album i veliki koncert u Beogradu. К1 Телевизија. 15 септември 2022. https://www.youtube.com/watch?v=bsviod1Ltks&ab_channel=K1Televizija. Retrieved 12 февруари 2024. 
 104. Н., Д. (3 ноември 2022). „Jelena Rozga priprema show karijere: "Nikad nisam radila nešto ovako produkcijski veliko" [Јелена Розга го Спрема Шоуто на Кариерата: „Никогаш не сум работела на нешто толку продукциски големо“]. Dalmacija News (хрватски). Посетено на 12 февруари 2024.
 105. Д., Д. (9 ноември 2022). „Jelena Rozga: "Samo se ljubit isplati". Далмација Данас (хрватски). Посетено на 12 февруари 2024.
 106. Ќосиќ, Морана; Живковиќ, Николина (14 ноември 2022). „Jelena Rozga predstavila novi album 'Minut srca mog': Ovo je ostvarenje mog sna, hvala vam!“ [Јелена Розга го Претстави Новиот Албум 'Minut srca mog': Ова е Остварување на Мојот Сон, Ви благодарам!] (хрватски). 24sata. Посетено на 12 февруари 2024.
 107. Jelena Rozga: Samo se ljubit' isplati - Zvijezde Pjevaju. Zvijezde pjevaju channel. 20 ноември 2022. https://www.youtube.com/watch?v=V2KjggPZqvM. Retrieved 12 февруари 2024. 
 108. Димитријевиќ, Милан (26 јануари 2023). „Jeleni Rozgi narušeno zdravlje, ali je progovorila o ljubavi i udaji: Srećna sam! (Video)“ [На Јелена Розга ѝ е нарушено здравјето, но таа ја дискутираше љубовта и венчавката: Среќна сум! (Видео)] (српски). 24sedam. Посетено на 12 февруари 2024.
 109. (in hr) Cesarica 2022 ~ Jelena Rozga ~ Samo se ljubit isplati. Цесарица. 13 февруари 2023. https://www.youtube.com/watch?v=46A1bMxGyO8&ab_channel=Cesarica. 
 110. „Na 29. Večernjakovoj ruži dodijeljene su nagrade najboljima u 2022. godini“ [На 29. Вечерњакова Ружа се доделени наградите на најдобрите во 2022 година]. Вечерњи (хрватски). 24 март 2023. Посетено на 12 февруари 2024.
 111. (in hr) Jelena Rozga nastupila je na Večernjakovoj ruži i sve oduševila. 24 март 2023. https://www.youtube.com/watch?v=0659wdA4C34&ab_channel=Ve%C4%8Dernjilist. 
 112. Пешиќ, Антонија (26 јуни 2023). „Video Jelena Rozga: 'Ovo je najljepša pjesma koju su za mene Vjekoslava i Tonči napisali, a bilo ih je u ovih 27 godina' [Видео Јелена Розга: 'Ова е најуббавата песна која за мене ја напишаа Вјекослава и Тончи, а имаше многу во овие 27 години']. Далматински Портал (хрватски). Посетено на 12 февруари 2024.
 113. „Prijovićka, Rozga i Lepa Brena zapevale uglas "Hajde da se volimo" - digle na noge čitavu Arenu u Zagrebu (Video)“ [Пријовиќ, Розга и Лепа Брена Наглас ја Испејаа „Hajde da se volimo“ - Ја Дигнаа на Нозе Целата Арена во Загрев (Видео)]. Србија Данас (српски). 5 декември 2023. Посетено на 12 февруари 2024.
 114. „Jelena Rozga u vezi sa Stjepanom Hauserom iz 2Cellos?“ [Јелена Розга во врска со Стјепан Хаусер од 2Cellos?] (српски). 4 август 2015. Посетено на 10 август 2022.
 115. Ši., Ti. (29 јануари 2015). „Jelena Rozga: Ne treba mi brak, hoću samo dijete“ [Розга: Не ми треба брак, само сакам дете]. Index.hr (хрватски). Посетено на 10 август 2022.
 116. „Vječnim zarukama je došao kraj: Prekinuli Rozga i Hauser“ [На вечните врски им е дојден крајот: Розгаг и Хаусер прекинале]. 24sata.hr (хрватски). 24sata. 15 септември 2017. Посетено на 10 август 2022.
 117. Крзнар, Николина (25 октомври 2018). „O svojoj borbi s bolešću govore javno: Ovisnost o tabletama do kraja života“ [За својата борба со болеста говорат јавно: Зависност на таблети до крајот на животот]. Gloria (хрватски). Посетено на 10 август 2022.
 118. Толиќ, Долорес (28 април 2021). „Jelena Rozga prvi put o prekidu s Hauserom, ali i glasinama o ljubavi s poznatim chefom: 'Znam ga dugi niz godina' [Јелена Розгаг за првпат за раскинувањето со Хаусер, но и гласините за љубовта со познатиот готвач: Го познавам долги години]. Gloria (хрватски). Посетено на 10 август 2022.
 119. (in sr) STUDIO. // 09. RTS Zabava - Zvanični kanal. YouTube. 5 June 2021. https://www.youtube.com/watch?v=hJ2ekuLwAOM&ab_channel=RTSZabava-Zvani%C4%8Dnikanal. Retrieved 10 август 2022. 
 120. Morić, Danijela-Ana (17 декември 2016). 'Svaki odnos je težak, ali za ljubav se uvijek isplati boriti' [Секоја врска е тешка но за љубовта се исплати да се бори]. T-portal (хрватски). Посетено на 10 август 2022.
 121. „Severina i Jelena Rozga bacile publiku u delirij na Bregovićevom koncertu u Sarajevu“ [Северина и Јелена Розга ја воведоа публиката во делириум за време на концертот на Бреговиќ во Сараево]. Slobodna Dalmacija (хрватски). 20 декември 2013. Посетено на 10 август 2022.
 122. Балија, Петра (11 април 2017). „Na okruglom stolu i rezultati istraživanja percepcije romskih učenika“ [На кружна маса и резултати на истражувањето на перцепцијата на ромските ученици]. Вечерњи (хрватски). Посетено на 10 август 2022.
 123. „Koncertom se obilježava Svjetski dan sindroma Down“ [Со концерт се обележува светскиот ден на Дауновиот синдром]. Клоканица 24 Сата (хрватски). 19 март 2020. Посетено на 10 август 2022.
 124. Мариновиќ, Барбара (27 мај 2015). „Jelena Rozga meka za oglašivače – Sada je i ambasadorica boje za kosu!“ [Јелена Розга мека за релкамите - сега е исто така и амбасадор на бои за коса]. Večernji (хрватски). Посетено на 10 август 2022.
 125. К., Ми. (17 март 2015). „Jelena Rozga i Emir Spahić zaštitna lica "Sberbanke BH" [Јелена Розга и Емир Спахиќ се новите лица на "Sberbanke BH"] (босански). Avaz. Посетено на 10 август 2022.
 126. „Jelena Rozga i osmu sezonu zaredom nosi Liu Jo!“ [Јелена Розга и по осма сезона по ред носи Лиу Џо] (хрватски). T-portal. 5 мај 2017. Посетено на 10 август 2022.
 127. „Jelena Rozga ponovno obara s nogu kao ELFS djevojka“ [Јелена Розга повторно оборува од нозе како девојка на ELFS]. Večernji. 12 април 2013. Посетено на 10 август 2022.
 128. „Jelena Rozga svečano otvorila "SEAT Poker Tour" u Golden Sun Casinu Zagreb“ [Јелена Розга свечено го отворила "SEAT Poker Tour" во Golden Sun Casino во Загреб]. Večernji (хрватски). 20 јануари 2016. Посетено на 10 август 2022.
 129. „Nova regionalna #MaxFactorStories kampanja u suradnji s Jelenom Rozgom“ [Нова регионална #MaxFactorStories кампања во соработка со Јелена Розга]. Extravagant (хрватски). 10 јули 2020. Посетено на 10 август 2022.
 130. Видранск, Матеј (2017). „Glazba i sociokulturni kontekst: istraživanje razloga popularnosti turbofolka i narodnjaka“ [Музика и социокултурен контекст: истражувања за причината за популарноста на турбофолкот и народните песни] (хрватски). Универзитетот на Јосип Јурај Штросмајер во Осијек. Посетено на 12 февруари 2024.
 131. Re:konstrukcija - Jelena Rozga. Јутјуб. 7 февруари 2019. https://www.youtube.com/watch?v=1-fP2UnfxSQ&ab_channel=knjazTV. Retrieved 12 февруари 2024. 
 132. (in hr) U svom filmu: Vjekoslava Huljić. Хрватска радиотелевизија на Јутјуб. 28 декември 2021. https://www.youtube.com/watch?v=AzIM-SDh2cM&t=866s&ab_channel=Hrvatskaradiotelevizija. Retrieved 12 февруари 2024. 
 133. „Intimna ispovijest Jelene Rozge: Rijetko se budim sama“ [Интимна исповед на Јелена Розга: Ретко се будам сама]. Слободна Далмација (хрватски). 18 април 2014. Посетено на 12 февруари 2024.
 134. Сушач, Матеа (22 јули 2022). „Kraljica Fusiona: Jelena Rozga ukrala svu pažnju u seksipilnom izdanju“ [Кралица на Фјужн: Јелена Розга го Украде Сето Внимание во Сексипилно Издание]. Глорија. Посетено на 12 февруари 2024.
 135. К., М. (22 ноември 2022). „Lorena o Rozgi 'Najdraža mi je naša pjevačica, ne mogu je opisati riječima' [Лорена за Розга ‚Таа ми е омилена наша пејачка, не можам да ја опишам со зборови‘]. Далматински портал (хрватски). Посетено на 12 февруари 2024.
 136. Ц., Ј. (27 мај 2022). „Rozga objavila snimku s mladom perspektivnom pjevačicom, a obožavatelji su ugodno iznenađeni te očekuju duet!“ [Розга Објави Снима со Младата Перспективна Пејачка, а Обожавателите Угодно се Изненадени и Очекуваат Дует]. Дневник (хрватски). Посетено на 12 февруари 2024.
 137. 137,0 137,1 137,2 „Dobitnici nagrade Porin 2011. | Porin“ [Добитници на наградата Порин 2011. | Порин] (хрватски). Официјална страница на Порин. Посетено на 12 февруари 2024.
 138. 138,0 138,1 138,2 „Nagrade 2000 -2010“ [Награди 2000 - 2010] (хрватски). Официјален вебсајт на Сплитски Музички Фестивал. Архивирано од изворникот на 21 февруари 2020. Посетено на 27 јули 2020.
 139. Паиќ, Винко (17 март 2011). „Jeleni Rozgi uručena zlatna ploča za album Bižuterija“ [На Јелена Розга ѝ е врачена златна сертификација за албумот Бижутерија] (хрватски). Story. Посетено на 12 февруари 2024.
 140. „Jelena Rozga dobila zlatno priznanje“ [Јелена Розга Добила Златно Признавање] (хрватски). Croatia Records. 21 декември 2012. Посетено на 12 февруари 2024.
 141. „Jeleni Rozgi uručeno zlatno priznanje za album Moderna žena“ [На Јелена Розга ѝ е доделено Златно Признание за Албумот Модерна Жена]. Croatia Records. 13 април 2017. Посетено на 12 февруари 2024.
 142. „Dobitnici nagrade Porin 2012. | Porin“ [Добитници на наградата Порин 2012] (хрватски). Официјален вебсајт на Порин. Посетено на 12 февруари 2024.
 143. „Dobitnici nagrade Porin 2014. | Porin“ [Добитници на наградата Порин во 2014 година] (хрватски). Посетено на 12 февруари 2024.
 144. „Dobitnici 24. Porina | Porin“ [Добитници на 24-ти Порин] (хрватски). Официјален вебсајт на Порин. Посетено на 12 февруари 2024.
 145. „1996 - Opatija“ (хрватски). Eurosong.hr. Посетено на 12 февруари 2024.
 146. „2006 - Opatija“ (хрватски). Eurosong.hr. Посетено на 12 февруари 2024.
 147. „2007 - Opatija“ (хрватски). Eurosong.hr. Посетено на 12 февруари 2024.
 148. (in hr) Jelena Rozga o dojmovima sa Splita '10. Официјален Јутјуб канал на Јелена Розга. 12 јули 2010. https://www.youtube.com/watch?v=G5jI9hsG8FE. 
 149. 149,0 149,1 (in hr) Jelena Rozga - Dodjela nagrada na Splitskom festivalu '12. Официјален Јутјуб канал на Јелена Розга. 2 јули 2012. https://www.youtube.com/watch?v=AVHZQIvi9DU. 
 150. (in hr) Jelena Rozga - Razmazena + Dodjela Grand Prix-a (Split '11 - Finale). Официјален Јутјуб канал на Јелена Розга. 4 јули 2011. https://www.youtube.com/watch?v=DgMcODMErpA. 
 151. „Dobitnici-nagrada-2019 | MAC /Music Awards Ceremony 2019“ [Добитници на наградите во 2019] (хрватски). Официјален вебсајт на Music Awards Ceremony. Архивирано од изворникот на 27 јули 2020. Посетено на 27 јули 2020.
 152. Бува, Миа. „Najbolji hrvatski glazbenici u borbi za regionalne nagrade: 'Ovo je velika čast' [Најдобрите хрватски музичари во борба за регионалната награда: ‚Ова е голема чест‘]. Вечерњи. Посетено на 12 февруари 2024.
 153. Балде, Горан (27 јануари 2023). „Jelena Rozga za Story o Narušenom Zdravlju i Koncertu u Splitu: 'Nije najbolje, ali ne žalim se' [Јелена Розга за Стори за Нарушеното Здравје и Концертот во Сплит: ‚Не е најдобро, но не се жалам‘] (хрватски). Story.hr. Посетено на 12 февруари 2024.
 154. #MAC2023 KOLABORACIJA. MAC/ Music Awards Ceremony. 27 декември 2022. https://www.youtube.com/watch?v=Dy0dw48t9Ng&ab_channel=MAC%2FMusicAwardsCeremony. 
 155. „Najveca pogreska Alberta Einsteina“. IMDb. Посетено на 10 февруари 2024.
 156. „Jelena Rozga posudila glas u animiranom filmu Lorax: Zaštitnik šume zena“ [Јелена Розга го позајмила гласот во анимираниот филм The Lorax]. Žena.hr. 3 април 2012. Архивирано од изворникот на 3 март 2018. Посетено на 10 февруари 2024.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]