Јелена Розга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јелена Розга (23 август 1977 во Сплит) е хрватска пејачка. Пеелa во групата Магазин од 1996 до 2005 година, а во 2006 година ја започнува својата соло кариера. Во детството играла балет. По завршувањето на основно улилиште, се запишува во средна балетска школа и почнува да танцува во балетот на Хрватскиот Народен Театар. Балетната кариера ја напушила откако ѝ се укажала прилика да стане пејачка во популарната сплитска група Магазин. Музичката кариера ја започнува во 1996, кога на Дора ја изведе песната Аха (хрватски: Aha) и го освојува второто место. Во истата година Јелена станува пејачка на групата Магазин.Надворешни врски[уреди | уреди извор]