Виктор Хрјапа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор Хрјапа
Виктор Владимирович Хряпа
Victor Khryapa 31 PBC CSKA Moscow 20171027 (3) (cropped).jpg
Позицијакрилен центар
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
ЕкипаКК ЦСКА Москва
Роденавгуст 3 1982 (1982-08-03) (39 г.)
Киев, СССР
НационалностРусин
Драфт2004 / 22nd overall
Избран од Њу Џерси Нетс
Проф. кариера1999–
Репрезентација

Виктор Хрјапа (руски: Виктор Владимирович Хряпа, роден на 3 август 1982 во Киев) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК ЦСКА Москва на позиција крилен центар.

Својата кариера ја започнал во 1999 година во КК Химки, а во 2001 година преминал во Автодор. Следната 2002 преминал во ЦСКА со кој тим го освоил на двапати руската суперлига во 2003 и 2004 година. На драфтот на НБА бил избран во вториот круг од страна на Љу Џерси Нетс, а по ова тој бил разменет во Портланд. Во 2007 година бил разменет и потпишал за Чикаго Булс. Во 2008 Чикаго го раскинал неговиот договор и тој станал слободен играч.

Во враќањето од САД, тој потпишал со ЦСКА со кој во 2008 ја освоил руската суперлига и Евролигата.

Хрјапа е член на Руската репрезентација со кој во 2007 го освоил златото во Шпанија на Европското првенство во кошарка.