Јован (Ерл од Корнвол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јован
Ерл од Корнвол

Arms of John of Eltham, Earl of Cornwall.svg
Татко Едвард II
Мајка Изабела
Почивалиште јануари 1337
Вестминстерска опатија, Лондон

Јован (15 август 131613 септември 1336) бил син на англискиот крал Едвард II и неговата сопруга Изабела.