Александар Зотов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Зотов
AlexanderZotov.jpg
Лични податоци
Полно име Александар Владимирович Зотов
Роден на 27 август 1990 (1990-08-27) (32 г.)
Роден во Аскиз, СССР
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Спартак Москва
Број 27
Младинска кариера
ФК Спартак Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– ФК Спартак Москва 6 (0)
2011ФК Жемчужина Сочи (п) 16 (1)
Репрезентација
2010– Русија U-21 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20
54, 14 August 2011 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од June 5, 2011

Александар Зотов (руски: Алекса́ндр Влади́мирович Зо́тов, роден на 27 август 1990 во Аскиз) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Спартак Москва.

Зотов својата професионална кариера ја започнал во 2008 година како играч на ФК Спартак Москва. Во сезоната 2011/2012 бил даден ан позајмица во ФК Жемчужина Сочи.

За Репрезентацијата на Русија до 21 година дебитирал во 2010.