Антоан Лавоазје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антоан Лавоазје
David - Portrait of Monsieur Lavoisier (cropped).jpg
Роден26 август 1743(1743-08-26)
Париз, Франција
Починал8 мај 1794(1794-05-08) (возр. 50)
Париз, Франција
Полињахемија, биологија
Влијание одГијом Франсоа Руел
Потпис

Антоан Лавоазје (26 август 1743  – 8 мај 1794) бил француски научник и математичар. Се смета за „татко на современата хемија“. Тој ги дал имињата на кислородот (1778) и водородот (1783). Бил одгледан во богато семејство и му се овозможило добар развој.