Енрико Карузо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енрико Карузо
Lucia di Lammermoor (1908).

Енрико Карузо (Неапол, 27 февруари 1873 - 2 август 1921, италијански оперски пејач, тенор, еден од најголемите пејачи на сите времиња. Неговиот изведувачки репертоар е мошне богат. Настапуваше на повеќе оперски сцени: во Милано, Лондон, Њујорк и на други места. Автор е на книгите „Спомени“ и „Методи на пеење“[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Enrico Caruso“. Архивирано од изворникот на 2021-02-01. Посетено на 2021-02-05.
  2. Enrico Caruso Biography