Прејди на содржината

Поатје

Координати: 46°34′55″N 0°20′10″E / 46.5819° СГШ; 0.3361° ИГД / 46.5819; 0.3361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поатје
Грб на Поатје
Поатје is located in Франција
Поатје
Поатје
Местоположба во регионот Поату-Шаранта
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Poitou-Charentes" does not exist|270px|Поатје во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Poitou-Charentes" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Поатје
Координати: 46°34′55″N 0°20′10″E / 46.5819° СГШ; 0.3361° ИГД / 46.5819; 0.3361
ЗемјаФранција
РегионПоату-Шаранта
ДепартманВјена
ОкругPoitiers
КантонPrefecture
Општ. заедницаАгломерациска заедница на Поатје (CAP)
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Alain Claeys
Површина142,11 км2 (1,626 ми2)
Население (2006)291.394
 • Густина22/км2 (56/ми2)
INSEE/Пошт. бр.86194 / FR86000
Надм. висина65 м
(прос. 75 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Поатје (француски: Poitiers) — град во Франција, главен град на департманот Вјена во регионот Аквитанија-Лимузен-Поату-Шаранта. Според податоците од 2006 г. местото имало 88.776 жители. Познат е како универзитетски град со над 27.000 студенти. Градот се наоѓа на реката Клен.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на стариот Рим, Поатје бил значаен град со голем амфитеатар и бањи.

Во Бица, кај Поатје од 10 октомври 732 г., франкискиот водач Карло Мартел го запрел продорот на Маврите кон Средна Европа.

Францускиот крал Јован II Добриот, бил поразен и заробен од Англичаните во Битката кај Поатје во 1356 г. Поатје бил главен град на историската област Поату, од каде владееле грофовите на Поатје.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во Поатје постојат 78 заштитени културни споменици, посебно од времето на романската архитектура (романика).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]