Прејди на содржината

Евстахиј IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евстахиј IV
Гроф од Булоњ
Грбот на Булоњ
Гроф од Булоњ
На престол25 декември 1146[1] – 17 август 1153
НаследникВилијам I
СопружникКонстанца
ДинастијаДинастија Блоа
ТаткоСтефан
МајкаМатилда

Евстахиј IV (1130 - 17 август 1153) бил гроф од Булоњ и син, а со тоа и престолонаследник на англискиот крал Стефан I и Матилда.

Во 1137 година тој бил верен за сестрата на францускиот крал Луј VII, Констанца. Во 1147 година, тој бил прогласен за витез, година кога имал околу 16 или 18 години. Во 1151 година, тој се приклучил кон воениот поход на Луј во нападот врз Нормандија.

Пред смртта на неговиот татко, тој според договорот не бил крунисан за крал на Англија. Тој ненадејно починал во 1153 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Alison Weir, Britain's Royal Family: A Complete Genealogy (London, U.K.: The Bodley Head, 1999), page 52