Мијушко Бојовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црна Гора Мијушко Бојовиќ
Лични податоци
Роден на 9 август 1988 (1988-08-09) (32 г.)
Роден во Пљевља, Црна Гора
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Ујпешт
Број 19
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2010
2011–2013
2013–2015
2015–2016
2016–2017
2017–
Рудар Пљевља
Спортинг Шарлероа
Васланд-Беверен
Енозис Неон Паралимни
Ѓирмот
Ујпешт
45
55
34
19
22
8
(2)
(5)
(2)
(5)
(3)
(0)
Репрезентација
2009–2010 Црна Гора Црна Гора 21 10 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11 ноември 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 ноември 2017

Мијушко Бојовиќ (р. 9 август 1988 во Пљевља) — црногорски фудбалер кој моментално игра за унгарскиот прволигаш Ујпешт.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Мијушко Бојовиќ“. Soccerway.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]