Филип Пајовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Србија Филип Пајовиќ
Филип Пајовиќ.png
Лични податоци
Роден на 30 јули 1993 (1993-07-30) (27 г.)
Роден во Зрењанин, Србија
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Ујпешт
Број 1
Младинска кариера
–2008 Банат Зрењанин
2008–2009 Војводина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011
2011–2014
2012–2016
2012–2013
2016
2016–2017
2017–
Војводина
Видеотон II
Видеотон
Академија Пушкаш (п.)
Академија Пушкаш (п.)
Чукарички
Ујпешт
2
33
2
1
5
6
15
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)
Репрезентација
2009–2011 Србија Србија 17 13 (0)
2011–2012 Србија Србија 19 9 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11 ноември 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 ноември 2017
Филип Пајовиќ (р. 30 јули 1993 во Зрењанин) — српски фудбалер[1].
Тој е српски голман кој моментално е прв голман на унгарскиот прволигаш Ујпешт[2]. Во сезоната 2011–12, Пајовиќ со тимот на Видеотон го има освоено унгарскиот лига куп, додека во сезоната 2014–15 со истиот тим стана шампион на Унгарија.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Унгарија Видеотон[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Филип Пајовиќ - трансфер од Чукарички во Ујпешт“. Спортски Журнал.
  2. „Филип Пајовиќ“. Soccerway.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]