Борислав Џинлески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Борислав Ѓорѓиев Џинлески (Тетово, 15 август 1921 - Скопје, 4 јуни 2001) бил македонски ветеринар и поранешен универзитетски професор[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Џинлески е роден во Тетово на 15 август 1921 година. Докторирал на ветеринарниот факултет во Сараево, Босна и Херцеговина во 1965 година. Бил редовен професор на Земјоделскиот факултет во Скопје. 17 години бил главен и одговорен уредник на списанието „Македонски ветеринарен преглед“.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Има објавено 159 научни и стручни трудови, два учебника, една скрипта, практикум и учебник за средни училишта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на македонски) Македонска енциклопедија. II (прво издание). Скопје: МАНУ. ISBN 978-608-203-024-2.