Нови фосили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нови Фосили
Познат(а) и какоНови фосили
ПотеклоЗагреб, Хрватска
Жанр(ови)поп, нов бран
Години на активност1969-present
Продукциска куќа/ќи
ЧленовиВладимир Кочиш Зец, Маринко Колнаго, Сања Долежал
Поранешни членовиЃурѓица Барловиќ, Ненад Шариќ, Рајко Дујмиќ, Јелена Фошнер, Владимир Павелиќ,Наташа Белошевиќ, Слободан Момчиловиќ

Нови фосили (хрватски: Novi fosili) е хрватски поп бенд, еден од најпопуларните музички акти во поранешна Југославија .

Групата е формирана во Загреб во 1969 година. Првите нивни успеси се случиле во 1976 година кога композиторот Рајко Дујмиќ се приклучил на групата. Истата година Нови Фосили настапила на Сплитскиот фестивал, каде нивната песна „Диридонда“ наскоро станала хит низ целата земја. Нивните следни неколку албуми продале милиони копии и испорачале многу хитови што сè уште се емитуваат на радио станиците во Хрватска и денес. Првиот женски вокал била Ѓурѓица Барловиќ, во 1983 година ја заменила Сања Долежал. Машки вокалисти на групата биле Владимир Кочиш Зец и Рајко Дујмиќ.

Најпознати хитови се: „За добра стара времена“ („За добри стари времиња“), „Милена“, „Сањај ме“ („Сонувај ме“) и други. Групата ја претставувала Југославија на Евровизија во 1987 година. Со нивната песна „Ја сам за плес“ („Сакам да танцувам“) завршиле на четвртото место.

По распадот на Југославија, групата се распуштила, потоа повторно се собрала, но без Долежал и Зец. Повторно била распуштено во 2001 година. Членовите на најнезаборавната постава се собрале повторно во 2005 година на некои концерти за заживување и сè уште работат заедно.

Извори[уреди | уреди извор]