Орвил Рајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орвил Рајт
Роден 19 август 1871
Дејтон (Охајо), САД
Починал 30 јануари 1948
Дејтон (Охајо), САД
Занимање штампач /издавач, продавач на велосипеди/произведувач, авио изумител/произведувач, пилот тренер

Орвил Рајт (19 август 1871 - 30 јануари 1948), е еден од двајцата Браќа Рајт, американски пилот и конструктор на авиони, воздухопловен пионер, кој во 1903 године со својот брат Вилбур, во авион кои сами го конструирале, го извел првиот лет во историјата на воздухопловството.[1]

Првиот лет го извеле на 17 декември 1903 година,[1] а во 1908 година го заинтересирале Министерсвото за војна на САД и потишале договор за производство на првиот воен авион. По смртта на својот брат Вилбур во 1912 година продолжил сам да ја води фирмата „Рајт“. Својот удел го продал во 1915 година и од тогаш самостојно работел на развојот на авионите. Во 1929 година ја добил усвоената медала „Даниел Гугенхајм“ за заеднички придонес, со братот Вилбурн, во развојот на воздухопловството.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Telegram from Orville Wright in Kitty Hawk, North Carolina, to His Father Announcing Four Successful Flights, 1903 December 17“. World Digital Library. 1903-12-17. Посетено на 2013-07-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]