Филипо Симеони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филипо Симеони
Лични информации
Целосно име Филипо Симеони
Роден 17 август 1971 (1971-08-17) (47 г.)
Италија
Информации за тим
Сегашен тим Пензиониран
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионален(-ни) тим(ови)
1995–1996
1997–1998
1999
2000
2001–2002
2003–2004
2005–2006
2007
2008–2009
Карера Џинс-Тасони
Асикс-КГА
Рисо Скоти
Амика Чипс
Кантина Толо-Аква е Сапоне
Домина Ваканце
Натурино
Аурум Хотелс
Керамика Фламинија-Босини Доке
Главни победи
Реџо Тур (2000)
MaillotItalia.svg Национално друмско првенство (2008)
Infobox last updated on
3 јануари 2013


Филипо Симеони (17 август 1971 во Дезио, Милано) е поранешен италијански велосипедист и италијански друмски првак во 2008 година.[1] Негови најважни победи биле двете етапи на Вуелта а Еспања во 2001 и 2003 и националното друмско првенство во 2008.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]