Прејди на содржината

Филипо Симеони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филипо Симеони
Лични податоци
Цело имеФилипо Симеони
Роден17 август 1971(1971-08-17)(52 г.)
Италија
Податоци за клубот
Мом. клубПензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1995–1996
1997–1998
1999
2000
2001–2002
2003–2004
2005–2006
2007
2008–2009
Карера Џинс-Тасони
Асикс-КГА
Рисо Скоти
Амика Чипс
Кантина Толо-Аква е Сапоне
Домина Ваканце
Натурино
Аурум Хотелс
Керамика Фламинија-Босини Доке
Значајни победи
Реџо Тур (2000)
Национално друмско првенство (2008)
Последна промена
3 јануари 2013

Филипо Симеони (17 август 1971 во Дезио, Милано) — поранешен италијански велосипедист и италијански друмски првак во 2008 година.[1] Негови најважни победи биле двете етапи на Вуелта а Еспања во 2001 и 2003 и националното друмско првенство во 2008.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]