Бебе Реџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бебе Реџа
Бебе Реџа (2013)
Биографски податоци
Родено имеБлета Реџа
Роден(а)30 август 1989
Бруклин, Њујорк, САД
Жанрови
Занимања
  • Пејач
  • Текстописец
Инструменти
  • Глас
  • Гитара
  • Пијано
Период на активност2010–до сега
Издавачи
  • Decaydance
  • Island Def Jam Music Group
  • Warner Bros.
Соработници
Мреж. местоbeberexha.com

Блета Бебе Реџа (родена на 30 август 1989) е албанско-македонска пејачка и текстописец. Најпозната е со учеството во видео записот "Take Me Home" на Cash Cash и "Hey Mama" на Давид Гета. Текстописец е и на познатата песна "The Monster" на Еминем и Ријана.[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бебе Реџа е родена на 30 август 1989 година во Бруклин, САД од родители Албанци, со потекло од Дебар, Македонија.[2] Таа има и американско и македонско државјанство. Започна да пројавува интерес кон музиката уште од 4-годишна возраст. Љубовта кон музиката ја продолжи и во средно училиште на Стејтен Ајланд.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Продукција[уреди | уреди извор]

Година Пејач Албум Песна
2010 Shinee Lucifer "Lucifer"
Ники Вилијамс "Glowing"
2012 Мадона MDNA "Some Girls"
2013 Селена Гомез Stars Dance "Like a Champion"
Еминем и Ријана The Marshall Mathers LP 2 "The Monster"
2014 Tinashe Aquarius "All Hands on Deck"
Давид Гета Listen "Yesterday"
"Hey Mama"
Бела Торн Jersey "Jersey"
"One More Night"
2015

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Creating a Monster: How Bebe Rexha's Song Became Eminem's Chart-Topping Hit | Pigeons & Planes“. Pigeonsandplanes.com. Посетено на January 31, 2014.
  2. Vincentelli, Elisabeth (July 4, 2015). „Rihanna dissed me, so I wrote her a hit song“. New York Post. Посетено на July 6, 2015.