Бебе Реџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бебе Реџа
Бебе Реџа (2016)
Животописни податоци
Родено имеБлета Реџа
Роден(а)30 август 1989
Бруклин, Њујорк, САД
Жанрови
Занимања
  • Пејач
  • Текстописец
Инструменти
  • Глас
  • Гитара
  • Пијано
Период на активност2010–до сега
Издавачи
  • Decaydance
  • Island Def Jam Music Group
  • Warner Bros.
Соработници
Мреж. местоbeberexha.com
Бебе Реџа во 2019
Реџа настапувајќи во 2016 година

Блета Бебе Реџа (родена на 30 август 1989) ― пејачка и текстописец од Соединетите Држави, која има албанско етничко потекло од Македонија. Најпозната е со учеството во видео записот „Take Me Home“ на Cash Cash и „Hey Mama“ на Давид Гета. Текстописец е и на познатата песна "The Monster" на Еминем и Ријана.[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бебе Реџа е родена на 30 август 1989 година во Бруклин, САД од родители Албанци, со потекло од Дебар, Македонија.[2] Таа има и американско и македонско државјанство. Започна да пројавува интерес кон музиката уште од 4-годишна возраст. Љубовта кон музиката ја продолжи и во средно училиште на Стејтен Ајланд.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Видео спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Take Me Home 2013 DJay Brawner
I Can't Stop Drinking About You 2014 Mike MiHail
I'm Gonna Show You Crazy 2015 Хана Лукс Дејвис
All The Way 2015 Мајк Хо
Me, Myself & I 2015 Taj Stansberry
No Broken Hearts 2016 Дејв Мејерс
In the Name of Love 2016 Емил Нава
I Got You 2017 Дејв Мејерс
F.F.F. 2017 Емил Нава
Back to You 2017 Креиг Мур
The Way I Are (Dance with Somebody) 2017 Director X
Meant to Be 2017 Софи Мулер
Home 2017 Дејвид Ајер
Push Back 2018 Џејмс Ларис
Ferrari 2018 Jamaica Craft
Say My Name 2018 Хана Лукс Дејвис
I'm a Mess 2018 Софи Мулер
Last Hurrah 2019 Џозеф Кан
Harder 2019 Џозеф Кан
Not 20 Anymore 2019 Софи Мулер
Call You Mine 2019 Dano Cerny
You Can't Stop The Girl 2019 Dano Cerny
Baby, I'm Jealous 2020 Хана Лукс Дејвис
Sacrifice 2021 Кристијан Бреслауер
Sabotage 2021 Кристијан Бреслауер
Break My Heart Myself 2021 Кристијан Бреслауер
Chain My Heart 2021 Кристијан Бреслауер
Family 2021
I'm Good (Blue) 2022 Kc Locke
Heart Wants What It Wants 2023 Мајкл Хаусман
Heart Wants What It Wants (The Prequel) 2023 Мајкл Хаусман
Satellite 2023 VENTURIA ANIMATION
Seasons 2023 Натали Симонс
Stars 2023 Kuba Matyka & Kamila Staszczyszyn
If Only I 2023 Matt Shaffar
One In A Milion 2023

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Creating a Monster: How Bebe Rexha's Song Became Eminem's Chart-Topping Hit | Pigeons & Planes“. Pigeonsandplanes.com. Посетено на January 31, 2014.
  2. Vincentelli, Elisabeth (July 4, 2015). „Rihanna dissed me, so I wrote her a hit song“. New York Post. Посетено на July 6, 2015.