Прејди на содржината

Давид Гета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид Гета
Дејвид Гета во 2011
Животописни податоци
Родено имеДавид Пјер Гета
Роден(а)7 ноември 1967(1967-11-07)(56 г.)
Париз, Франција
ЖанровиХаус музика, хип хаус, денс-поп
ЗанимањаДиџеј,
Период на активност1984–
ИздавачиEMI Music France, Virgin
Мреж. местоdavidguetta.com

Давид Гета (француски:David Guetta; роден на 7 ноември 1967 во Париз) е француски продуцент на хаус музика и диџеј.[1] Првично како диџеј во ноќни клубови во 1980-тите и 1990-тите, тој бил соосновач на Gym Productions и го издал својот прв албум Just A Little More Love во 2002. Потоа тој ги издал албумите Guetta Blaster во 2004 и Pop Life во 2007. Албумот One Love кој го издал во 2009, ги содржел големите хитови "When Love Takes Over" (заедно со Кели Роуленд), "Gettin' Over You" (заедно со Крис Вилис, Ферги и LMFAO) како и синглот "Sexy Bitch" (заедно со Акон) со кој се искачил во ТОП-5 хитови во САД, а сите три песни го достигнале врвот на листите во Велика Британија. Гета има продадено над три милиони албуми и 15 милиони синглови во светот.[2] Тој е еден од најбараните музички продуценти во светот.[3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Just A Little More Love (2002)
 • F*** Me I'm Famous (2003)
 • Guetta Blaster (2004)
 • F*** Me I'm Famous Vol. 2 (2005)
 • F*** Me I'm Famous Vol. 3 (2006)
 • Pop Life (2007)
 • F*** Me I'm Famous Vol. 4 (2008)

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Up And Away (1994)
 • Just A Little More Love (2001)
 • Love Don't Let Me Go (2002)
 • People Come, People Go (2002)
 • Give Me Something (2003)
 • Money (2004)
 • Stay (2004)
 • The World Is Mine (2005)
 • In Love With Myself (2005)
 • Time (2006)
 • Get Up (2006)
 • Love Don't Let Me Go / Walking Away (2006)
 • Love Is Gone (2007)
 • Baby When The Light (2007)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ACE Title Search - Works written by: GUETTA PIERRE DAVID“. ASCAP. Архивирано од изворникот на 2011-10-12. Посетено на 2011-08-12.
 2. Otter, Charlotte (22 October 2010). „Music Week – Music Week – Music business magazine – F*** Me I'm Famous goes global“. Music Week. Посетено на 2010-10-23.
 3. David Guetta: the man taking dance music into the US chartsThe Guardian 1 June 2010

Надворешни врски[уреди | уреди извор]