Дани Себалос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дани Цебалос
Ceballos 15001.jpg
Цебалос во 2015
Лични податоци
Полно име Даниел Цебалос фернандез[1]
Роден на 7 август 1996 (1996-08-07) (23 г.)[1]
Роден во Утрера, Шпанија
Висина 1.79 m[2]
Позиција Midfielder
Клупски податоци
Сегашен клуб Real Madrid
Број 24
Младинска кариера
2004–2009 Севиља
2009–2011 Утрера
2011–2014 Бетис
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2017 Бетис 98 (7)
2014 Бетис Б 4 (0)
2017– Реал Мадрид 11 (2)
Репрезентација
2014–2015 Шпанија под 19 13 (0)
2015– Шпанија под 21 24 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18
25, 28 April 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 27 March 2018

Даниел "Дани" Цебалос Фернандез (шпански изговор: [ˈdani θeˈβaʎos]; роден на 7 август 1996) е шпански професионален фудбалер кој игра за Реал Мадрид како централен играч за врска.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Бетис[уреди | уреди извор]

Роден е во Утрета, Покраината Севиља, Цебалос се приклучи на младинскиот тим на Севиља во 2004 година, на 8 годишна возраст, но беше надвор од терените во 2009 година поради проблеми со хроничен бронхитис.[3] Тој подоцна одиграл за родниот градски клуб ЦД Утрера, и со тоа го завршил сопствениот развој во Реал Бетис по потпишувањето во 2011 година;[4] Тој потпишал професионален договор со вториот клуб на 22-ри февруари 2014 година, уште од јуниорски години .[5]

На 26 април 2014 година, дури и без да се појавува за Б-тимот, Цебалос го одиграл својот прв официјален натпревар со Андалузија' главниот тим, на како доцна замена во Ла Лига дома со загуба против Реал Мадрид.[6] На 21 декември, тој го постигна својот прв професионален гол, во побесата од 2-0 домашна над Трки де Сантандер за Сегунда првенство;[7] тој бил вклучен во 33 натпревари и постигнал пет гола за Verdiblancos за време на шампионатот, како тие се вратија на врвот ниво во првиот обид.

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

На 14 јули 2017, Реал Мадрид го најави потпишувањето на Цебалос на шест-годишен договор,[8] за обештетување од околу €18 милиони евра.[9] Тој го направил своето прво натпреварувачко деби на 16 август, во замена на Тони Крос во 80 минута од вториот натпревар на Суперкупот на Шпанија, со 2-0 домашна победа над Барселона.[10] На 23 септември, во својот прв старт, тој постигнал гол во победата од 2-1 над Депортиво Алавес.[11]

Клуб Сезоната Лига Куп1 Континентална Вкупно
Поделба Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели
Betis 2013-14 Ла Лига 1 0 0 0 1 0
2014-15 Сегунда Дивизион 33 5 2 0 35 5
2015-16 Ла Лига 34 0 4 0 38 0
2016-17 30 2 1 0 31 2
Вкупно 98 7 7 0 105 7
Betis Б 2014-15 Сегунда Дивизион 4 0 4 0
Реал Мадрид 2017-18 Ла Лига 11 2 6 0 4 0 21 2
Вкупно во кариерата 113 9 13 0 4 0 130 9

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]