Марко Подрашчанин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марко Подрашчанин
Марко Подрашчанин
Marko Podrascanin (Legavolley 2017).jpg
Марко Подрашчанин
Лични податоци
Роден(а)29 август 1987 (1987-08-29) (33 г.)
Нови Сад, Србија,
СФР Југославија
Висина2,03 m
Тежина100 кг
Инфо од 2 јануари 2018.

Марко Подрашчанин (29 август 1987) — српски одбојкар, член на српскиот машки национален одбојкарски тим и италијански клуб Сер Безбедност Перуџа, учесник на Олимписките игри (Пекинг 2008 и Лондон 2012), бронзен медал на Светското првенство 2010, златен медал на Европското првенство 2011, двократен бронзен медал на Европското првенство и Светската лига.

Личен живот[уреди | уреди извор]

На 25 мај 2014 година се оженил со Милена. На 5 мај 2015 година неговата сопруга ја родила ќерка им, Мила.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

На 19 јули 2015 година, Подрашчанин бил дел од српската репрезентација што стигна во финалето на Светската лига. Србија заврши со сребрен медал откако загуби со 0-3 во финалето од Франција.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]