Константин Формичев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Шампионат

Злато 1999 Милан
C-2 200 m
Злато 1999 Милан
C-4 200 m
Злато 1999 Милан
C-4 500 m
Злато 1999 Милан
C-4 1000 m
Сребро 1997 Дартмуд
C-4 1000 m
Сребро 1998 Шегет
C-4 1000 m
Сребро 2002 Севиља
C-4 500 m
Бронза 1998 Шегет
C-4 200 m
Бронза 2001 Познањ
C-4 500 m

Константин Фомичев (руски: Константин Фомичев - роден 30 август 1977 во Уфа) — руски кану-спринтер кој се натпреваруваше од доцните деведесетти до средината на 2000-те. Тој освои девет меедали на Светскиот Кану Шампионат.

Формичев исто така заврши на деветото место во дисциплината Ц-1 1000 метри на Летните олимписки игри 2004 во Атина.

Наводи[уреди | уреди извор]